Exploring antecedents and daily consequences of workplace incivility: An experience sampling study
İş yeri nezaketsizliğinin öncüllerini ve günlük sonuçlarını keşfetmek: Bir deneyim örnekleme çalışması
  1. Tez No: 902285
  2. Yazar: ELİF DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu 5-günlük deneyim örnekleme çalışmasında, iki farklı kaynaktan gelen (iş arkadaşı ve yöneticiler) iş yeri nezaketsizliği (İYN) yaşantısının öncüllerinin ve kısa vadedeki sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Kavramsal temel olarak fail predasyon ve mağdur odaklı suç çerçevelerinin kullanıldığı bu araştırmada, İYN algısının/deneyiminin bireysel bir öncülü olarak bağlanma yönelimi ve durumsal bir öncülü olarak mesai öncesi deneyimlenen olumsuz duygulanım incelenmiştir. İYN yaşantısının sonuçları olarak ise mesai sonrası tükenmişliği ve iş doyumu analiz edilmiştir. Son olarak, bağlanma yöneliminin İYN-tükenmişlik ve İYN-iş doyumu ilişkileri üzerindeki düzenleyici etkileri incelenmiştir. Araştırma örneklemini, gün içinde ofiste yöneticileri ve iş arkadaşlarıyla yüz yüze çalışan geniş bir yelpazedeki mesleklerden 190 çalışan oluşturmaktadır. Katılımcılar beş gün boyunca mesai öncesi ve sonrası anketlerini tamamlamışlardır. Hipotez testi için çok düzeyli yol analizi ile rastgele katsayı modellemesi gerçekleştirilmiştir. Beklendiği gibi, bağlanma kaygısı kişiler-arası düzeyde, mesai-öncesi olumsuz duygulanım da kişi-içi düzeyde İYN deneyimi ile pozitif ilişkilidir. Günlük İYN deneyiminin mesai sonrası tükenmişliği ve iş doyumunu yordadığı bulunmuştur. Bağlanma kaygısı, yönetici nezaketsizliğinin hem tükenmişlik hem de iş tatmini üzerindeki olumsuz etkisini şiddetlendirirken, bağlanma kaçınması yönetici nezaketsizliğinin yalnızca tükenmişlik üzerindeki olumsuz etkisini şiddetlendirmektedir. Bulgular, bu kötü muamele türünün yalnızca kronik bir olgu olarak değil, aynı zamanda epizodik bir olgu olarak da ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This 5-day experience sampling study aims to investigate the antecedents and short-term consequences of workplace incivility (WPI) coming from two different sources: supervisors and co-workers. Using the victim precipitation and perpetrator predation framework as a conceptual basis, this study examined attachment orientation as a relatively stable individual difference antecedent of WPI experience/perception, and morning (before-work) negative affect as a situational individual difference antecedent of daily WPI. End-of-work burnout and job satisfaction were the outcome variables examined in the study. Finally, the moderating effects of attachment orientation on the WPI-burnout and WPI-job satisfaction within-person relationships were investigated. The sample consisted of 190 full-time employees from a wide range of occupations who interacted face-to-face with supervisors and co-workers on a daily basis. Participants completed before and end-of-work surveys during five consecutive days. Random coefficient modeling with a multilevel path analysis was conducted to test hypotheses. As expected, attachment anxiety was positively related to WPI experience at the between-person level whereas negative affect was positively related to WPI at the within-person level. Daily WPI predicted end-of-work burnout and job satisfaction. Attachment anxiety exacerbated the negative effects of supervisor incivility on both burnout and job satisfaction whereas attachment avoidance amplified the negative effects of supervisor incivility on burnout only. A number of exploratory analyses were also conducted. Findings highlight the importance of treating this seemingly minor deviant workplace mistreatment not only as a chronic phenomenon but also as an episodic one.