Demonology from the sixteenth to the twentieth century: A critical reading in Marlowe's Doctor Faustus and Taylor Hackford's 'Devil's Advocate'
On altıncı yüzyıldan yirminci yüzyıla demonoloji: Eleştirel bir okuma Marlowe'un Doktor Faustus'u ve Taylor Hackford'un 'Şeytanın Avukatı'
- Tez No: 902294
- Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanoğlu hayatı boyunca her zaman yaşadığıkları her şeye bir anlam yükleme çabasına girmiştir. Aynı zamanda bu dünyada ve bütün insanlığın içinde bulunan en saf ve naturel dürtülere de bir anlam yükleme zorunluluğu hissetmiştir. Ve insanoğlu, kendi temel içgüdülerinden kaynaklanan insan sapkınlıklarının sorumlusu olan bir kavram yaratır, 'şeytan.' İnsanoğlu, benliklerinin bir parçası olan haz ilkesini, dışarıdan onları etkileyen ve kimi zaman tahrik eden 'șeytanlar' olarak tahsis eder. İnsanoğlu yalnızca kavramın adını koymakla kalmıyor, kendi hür iradeleri ile ișledikleri günahları, yanlışları, kötülükleri de 'şeytan' kavramına yüklüyor. Bu tezde bahsi geçilen eserlerin her ikisi de 'şeytan' kavramından bahseder ve insanoğlunu nasıl şeytanın onları cezbederek günaha sürüklediklerini anlatarak izleyiciye ahlaki bir değer katmaya çalışır. Tam tersine, Christopher Marlowe'un 16th yüzyılda yazılan Doctor Faustus adlı eseri ve Taylor Hackford'un 20th yüzyılda sinema dünyasına sunduğu“Devil's Advocate”filmi incelenerek aslında 'şeytanların' nasıl yalnızca insan bilincinde var olduğunu ve insan varlıklarının bir parçası olduğuna dair kanıtları 'șeytan' bilimi aracılığı ve psikanaliz edebi aygıtı kapsamı ile sunacaktır, dolayısıyla insan muhakemesini etkileyen tek kaynak kişinin kendi bilincidir.
Özet (Çeviri)
Human beings have always tried to give meaning to everything they experience. Concurrently, humankind felt compelled to give meaning to the purest and most natural impulses that exist within all humanity. Moreover, humankind creates a concept responsible for human perversions arising from their own basic instincts; 'demon.' Humankind assigns the pleasure principle, which is a part of human beings, to the beings 'demons' that influence and sometimes tempt them as an outside force. Human beings do not only name the concept but also blame the sins, wrongdoings, and misdeeds they commit with their own free will to the notion of 'demons.' Humankind cannot confront their actions as they are arrogant enough to point fingers while blaming someone or something else for their misdeeds. Both of the works mentioned in this thesis remark on the concept of 'demons' and try to add moral value to the audience by expressing how 'demons' tempt human beings and lead them into committing sin. On the contrary, Christopher Marlowe's Doctor Faustus, written in the sixteenth century, and Taylor Hackford's“Devil's Advocate,”presented to the cinema in the twentieth century, will be examined and will provide evidence of how 'demons' essentially exist in human consciousness and are part of human beings through demonology under the scope of psychoanalysis literary device; therefore, the sole source that influences human judgment is one's own consciousness.