Hemşirelerin süpervisör hemşirelerden beklentileri ve yararlanma durumları
- Tez No: 32916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE BULDUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
94 VII. ÖZET Bu araştırma hemşirelerin supervisor hemşirelerden beklentileri, yardım istedikleri ve yardım alabildikleri konuları, aldıkları yardımdan yarar lanabilme durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Eğitim Araş tırma ve Uygulama Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 185 hem şire oluşturmuş, ancak raporlu ve izinli olmaları nedeniyle bazı hemşirelere ulaşılamamış ve araştırma 136 hemşire ile yapılmıştır. Veri toplama formu, konu ile ilgili kaynaklardan yararlanılarak hazır lanmış, soruların anlaşılabilirliğini belirlemek amacıyla, Sivas Numune Hasta nesi'nde çalışan 10 hemşire ile ön uygulama yapılmıştır. Veriler araştırıcı tarafından hemşirelerle doğrudan görüşme sonucu elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi uygulanmıştır. Veriler değerlendirildiğinde şu sonuçlara ulaşılmıştır: - Supervisor hemşirelerin yerine getirdiği işlevleri ile hemşirelerin su pervisor hemşirelerden beklentileri arasında farklılıklar olduğu belirlenmiştir. - Hemşirelerin çalışma modelleri, hemşirelik ve hastane yönetimi, ev lilik, ölüm, doğum izni, adaylık süresi, iletişim problemleri, kişisel problemler, hasta bakımını planlama, ilaçların uygulanması, işe uyum sağlama, mesleki panel/seminer gibi düzenlemelere katılım konularında supervisor hemşireler den yardım isteme oranlarının düşük olduğu ancak malzeme eksikliği, mazeret izni, il dışında görev başlama, haftalık çalışma saatleri ve rutine girmiş konu larda yardım isteme oranlarının yüksek olduğu saptanmıştır.97 -The degree of being supported of the nurses asking for help about excused leave, starting work out of city, weekly working hours, communication problems within the group members, faults due to lack of observation, lack of written demands of doctors, duty, uncertanity of qualification and responsibility, assisting of patient care, personal problems application of produ ced drugs and adaptation to professional life, sharing of treatment, deontology, administration of treatment institutions with bed, nursing laws, officals laws numbered 657, has been observed at a large interval between 12% and 47%. - The application degrees of the help received by the nurses from their supervisor nurses have been determined between 20% and 56%. It has been determined that nurses have mostly used the statement“we didn't need”as the reason that the nurses do not ask for help about working types, management of hospital and nurses, personal rights, the solution of negotiation problems, the solution of professional problems, and organizing the patients care. The reason that nurses do not ask for help to participate in professional panels / seminars has been explained by the nurses as“ they don't want to participate in such a study”. As to the first reason not to ask for help about medicating is that they do not beleive that they will receive adequate help. Nurses who don't want any help from supervisor nurses in keeping harmony with their work have indicated that they have mostly benefited from their colleagues (%44).
Özet (Çeviri)
96 VIII. SUMMARY This research has been complated for the purpose of describing expec tations, of nurses from their supervisor nurses and the state of making advan tage of supported areas. This research has been conducted at Cumhuriyet University, Health Services Education a Research Hospital. It has been firstly planned that 185 nurses would participate in this research, however, since some of them had been an leave and absent on report the research has been complated with 136 nurses. The data collection form has been prepared through the related resources and a pilot study has been conducted with 10 nurses working at Sivas State Hospital to determine the comprehensibility of the questions used in the data collection form. The researcher interviewed with the participants directly to collect the data. The data were evaluated using the test of the importance of the differences between the two percentages. When the data have been evaluated, the results have been found as; (in the followings). - It has been determined that there has been a gap, between the expactations of the nurses and the tasks carried out by the supervisor nurses. - It has been determined that the ratio of asking for help of nurses from their supervisor nurses about the working style of nurses, administration of nursing and hospital, communication problems, personal rights, personal problems, organization of patient care, application of produced drugs, adaptation to professional life, professional pannel and seminar is highly low.97 -The degree of being supported of the nurses asking for help about excused leave, starting work out of city, weekly working hours, communication problems within the group members, faults due to lack of observation, lack of written demands of doctors, duty, uncertanity of qualification and responsibility, assisting of patient care, personal problems application of produ ced drugs and adaptation to professional life, sharing of treatment, deontology, administration of treatment institutions with bed, nursing laws, officals laws numbered 657, has been observed at a large interval between 12% and 47%. - The application degrees of the help received by the nurses from their supervisor nurses have been determined between 20% and 56%. It has been determined that nurses have mostly used the statement“we didn't need”as the reason that the nurses do not ask for help about working types, management of hospital and nurses, personal rights, the solution of negotiation problems, the solution of professional problems, and organizing the patients care. The reason that nurses do not ask for help to participate in professional panels / seminars has been explained by the nurses as“ they don't want to participate in such a study”. As to the first reason not to ask for help about medicating is that they do not beleive that they will receive adequate help. Nurses who don't want any help from supervisor nurses in keeping harmony with their work have indicated that they have mostly benefited from their colleagues (%44).