20. yüzyıldan günümüze toplumsal olayların savaş ve göç bağlamında resim sanatına yansımaları
Reflections of social events on the art of painting in the context of war and migration from the 20th century to the present
- Tez No: 902305
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET KÜRŞAT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Resim sanatı, tarih boyunca duygusal ve entelektüel ifadelerin iki boyutlu yüzeyde renkler ve formlar aracılığıyla ortaya konulan bir disiplin olarak kendini göstermiştir. Bu sanat formunda, renk ve çizgi temel bileşenlerdir ve zamanla farklı yorumlar kazanmıştır. Zamanla sanatçılar yalnızca iki boyutlu yüzeylerle sınırlı kalmamış resim sanatını üç boyutlu mekansal düzenlemelerle genişletmişlerdir. Özellikle 20. yüzyıldan itibaren savaş ve göç gibi toplumsal olayların izleri, bu sanat formunun temel temaları ve içerik unsurları haline gelmiştir. Bu araştırma, savaşın ve göçün resim sanatındaki yansımalarını kapsamlı bir şekilde incelemekte, bu temaların sanat eserlerine nasıl anlam kattığını ve toplumsal bilinç üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Savaşın getirdiği yıkım ve göçün getirdiği belirsizlik, sanatçılar tarafından farklı estetik ve anlatımsal yöntemlerle ele alınmış ve bu olayların birey ve toplum üzerindeki derin etkileri hem kişisel hem de kolektif düzeyde görsel bir dil aracılığıyla aktarılmıştır. Resim sanatı, bu travmatik olayların toplumsal hafızaya kazandırılmasında ve duygusal bağların güçlendirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Resim sanatı, bireysel deneyimleri toplumsal belleğe taşıma kapasitesini metaforik imgeler aracılığıyla güçlendiren bir ifade biçimi olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırma, resim sanatının bireysel deneyim ve toplumsal hafıza arasında köprü kurma kapasitesini araştırarak sanatın toplumsal farkındalık üzerindeki etkilerini gözler önüne sermektedir. 20. yüzyıldan günümüze hem Türkiye'den hem de dünya genelinden toplumsal olayların savaş ve göç bağlamında sanatçılar tarafından nasıl yorumlandığını ve sanat eserlerinde nasıl ifade edildiğini kullanılan analiz yöntemleriyle detaylı bir şekilde ortaya koyarak sanatın toplumsal bilinci şekillendirme potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, painting has established itself as a discipline in which emotional and intellectual expressions are presented on two-dimensional surfaces through the use of colors and forms. In this art form, color and line serve as fundamental components and have been interpreted in various ways over time. Artists have gradually moved beyond the limitations of two-dimensional surfaces, incorporating three-dimensional spatial arrangements into their works. Particularly since the 20th century, traces of social events such as war and migration have become the basic themes and content elements of this art form. This research comprehensively examines the reflections of war and migration in painting, investigating how these themes contribute meaning to artworks and their impact on social consciousness. The destruction brought by war and the uncertainty caused by migration have been addressed by artists through diverse aesthetic and narrative approaches, with the profound effects of these events on both individuals and society being conveyed visually on personal and collective levels. Painting plays a critical role in embedding these traumatic events into social memory and in strengthening emotional connections. It stands out as a form of expression that enhances the capacity to transfer individual experiences into collective memory through metaphorical imagery. This research explores the ability of painting to bridge individual experience and social memory, highlighting the impact of art on social awareness. By employing methods of analysis, it underscores the potential of art to shape social consciousness by revealing, in detail, how social events in Türkiye and around the world have been interpreted by artists in the context of war and migration from the 20th century to the present, and how these themes have been expressed in their paintings.