Mathematical modeling of electrochemical hydrogen compressors
Elektrokimyasal hidrojen kompresörlerinin matematiksel modellemesi
  1. Tez No: 902310
  2. Yazar: CEMİL KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZGÜR ÇOLPAN, PROF. DR. YILSER DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklıkta çalışan bir elektrokimyasal hidrojen kompresörünün performansına ilişkin sayısal araştırmalar sunulmaktadır. İlk olarak EKHK hücresinin optimum çalışma sıcaklık değerinin araştırılması için farklı sıcaklıklar altında hücrenin performansını incelemek amacıyla yarı deneysel bir matematiksel model oluşturulmuştur. Bu çalışmalar sonucunda hücrenin saf hidrojen gazı beslemesi ve karışım gazı beslemesi durumunda EKHK hücresinin polarizasyon eğrileri grafiklerle sunulmuştur. Verimin en yüksek olduğu çalışma sıcaklığı değeri 160°C olarak gözlemlenmiştir. Çalışma sıcaklığının 160°C olarak belirlenmesinden sonra hücrenin sabit tutulan hücre voltajı değerlerinde zamanla güç kaynağından çektiği akım değerleri Akım-Zaman grafiği şeklinde sunulmuştur. EKHK hücresinin basınçlandırma performansını incelemek adına tek hücre ve 5 hücreli yığın hücre tasarımlı olacak şekilde ayrı ayrı sayısal modeller oluşturulmuştur. Farklı sabit voltaj değerleri altında EKHK hücresinin oluşturduğu Akım-Zaman grafiği girdi olarak kullanılarak, her hücre voltajı için ileri ve geri yönlü hidrojen akısı hesaplanmıştır. Elde edilen akı değerlerine göre ideal gaz yasası kullanılarak her bir hücre voltajı için elde edilen basınç değerleri elde edilmiş ve grafikler aracılığıyla sunulmuştur. Tek hücreli EKHK hücresinde 1.5 V sabit hücre voltajında 2500 saniye sonunda 60 bar mertebelerine ulaşılmıştır. 5 hücreli yığın model tasarımında ise tek hücreli modele kıyasla daha kısa sürede 60 bar seviyesine ulaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical studies on the performance of an electrochemical hydrogen compressor operating at high temperatures are presented. First, a semi-empirical mathematical model was created to examine the performance of the cell under different temperatures to investigate the optimum operating temperature value of the ECHC cell. As a result of these studies, the polarization curves of the ECHC cell in the case of pure hydrogen gas feeding and mixed gas feeding are presented graphically. The operating temperature value with the highest efficiency was observed as 160°C. After determining the operating temperature as 160°C, the current values drawn by the cell from the power supply over time at constant cell voltage values are presented as a Current-Time graph. To examine the pressurization performance of the ECHC cell, separate numerical models were created with single-cell and 5-cell stacked cell designs. Using the Current-Time graph created by the ECHC cell under different constant voltage values as input, the forward and backward hydrogen molar flow rate was calculated for each cell voltage. According to the obtained molar flow rate values, the pressure values obtained for each cell voltage were obtained using the ideal gas law and presented through graphs. In the single-cell ECHC cell, 60 bar levels were reached after 2500 seconds at a constant cell voltage of 1.5 V. In the 5-cell stacked model design, it has been observed design reaches 60 bar shorter time than the single-cell model.