Multi-fonksiyonel imidazol türevlerinin sentezleri ve spektroskopik çalışmaları
Synthesis and spectroscopic studies of multi-functional imidazole derivatives
- Tez No: 902311
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada yeşil kimya uygulamalarında önemli yere sahip beş üyeli heterohalkalı sistemlerden olan imidazolün çok fonksiyonlu yeni türevlerinin sentezleri gerçekleştirilmiştir. İmidazol bazlı türevler, imidazol halkasının 2- konumuna hidroksimetil grubu takılarak bir seri organik tepkime ile gerçekleştirilmiştir. İmidazolün hidroksimetil grubu üzerinden nükleofilik ataklarla eterleşme tepkimesi kullanılarak imidazol-trietilenglikolmonometileter türevi ve yine aynı tepkime ile 7-hidroksi-4-metilkumarin'in hidroksil grubu üzerinden imidazol-kumarin-eter türevi sentezlenmiştir. Sentezlenen bu türevlerde imidazol halkasının N-vinil grubu içermesi yapılara polimerleşebilir özellik kazandırmaktadır. N-vinil-2-hidroksimetilimidazol yapısı üzerinden yükseltgeme tepkimesi ile aldehit oksidasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu türev ile 1-naftilamin ve 3,4,5-trimetoksianilin kullanılarak imin kondenzasyonu oluşturulmuş ve floresans özelliğe sahip, polimerleşebilir grup içeren hibrit imidazol türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm türevlerin yapıları FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR ile aydınlatılmış, konformasyon analizleri Spartam 14 programı, MMFF4 hesabı ile gerçekleştirilmiştir. UV-Vis absorpsiyon ve emisyon spektroskopisi yöntemi ile optik özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, new multifunctional derivatives of imidazole, one of the five-membered heterocycle systems that have an important place in green chemistry applications, were synthesized. Imidazole-based derivatives prepared by a series of organic reactions by attaching a hydroxymethyl group to the 2-position of the imidazole ring. Imidazole-triethyleneglycolmonomethylether derivative was synthesized using the etherification reaction with nucleophilic attacks on the hydroxymethyl group of imidazole, and imidazole-coumarin-ether derivative was synthesized using the hydroxyl group of 7-hydroxy-4-methylcoumarin with the same reaction. In these synthesized derivatives, the imidazole ring contains an N-vinyl group, which gives the structures polymerizable properties. Aldehyde oxidation was carried out by oxidation reaction over the N-vinyl-2-hydroxymethylimidazole structure. Via this derivative, hybrid imidazole derivatives containing fluorescent and polymerizable groups were synthesized by imine condensation using 1-naphthylamine and 3,4,5-trimethoxyaniline. All derivatives of synthesized molecules were evaluated by FT-IR, 1HNMR and 13CNMR and conformation analyses were carried out with MMFF4 calculation using the Spartam 14 program. Their optical properties were revealed by UV-Vis absorption and fluorescence spectroscopy methods.