An agent-based model for flood risk mapping: Integration of urbanization and climate change impacts
Taşkın risk haritalaması için aktör-tabanlı bir model: Kentleşme ve iklim değişikliği etkilerinin entegrasyonu
  1. Tez No: 902321
  2. Yazar: MURAT YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN, DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Değişen iklim koşulları ile birlikte taşkın olaylarının da frekansları ve şiddeti değişmektedir. İklim değişikliğine ek olarak arazi kullanımı / arazi örtüsü de taşkın olaylarını etkilemektedir. Bu yüzden taşkın riskleri geleneksel yöntemler ile yönetilememektedir. Dolayısıyla, bu çalışma hidrolojik model, bütünleşik 1D/2D hidrolik model ve aktör-tabanlı model kullanılarak iklim değişikliği ve kentleşmenin taşkın riskleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Birinci olarak, çalışma sahasının hidrolojik modelinin başarılı bir şekilde kalibrasyon ve doğrulaması yapıldıktan sonra, 17 bölgesel iklim modeli verisi hidrolojik modelde çalıştırılmış ve en iyi bölgesel iklim modeli seçilmiştir. Taşkın hidrografları farklı dönüş periyotları için en iyi bölgesel iklim modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda, çalışma sahasının arazi kullanımı / arazi örtüsü indirilen tarihi uydu görüntüleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bütünleşik 1D/2D hidrolik model ve taşkın hidrografları kullanılarak taşkın yayılım haritaları elde edilmiştir. Taşkın yayılım alanları hem durağan olma hem de durağan olmama koşulları düşünülerek elde edilmiştir. Son olarak, halk ve hükümet aktörlerinin taşkın risk yönetimi üzerindeki etkilerini görebilmek adına aktör-tabanlı model kurulmuştur. Bu etkiler 11 farklı model ve 100 farklı set çalıştırılarak analiz edilmiştir. Tarihi debiler kullanılarak hesaplanan pik debiler, en iyi bölgesel iklim modeli kullanılarak hesaplanan pik debilerden yaklaşık olarak %52 daha azdır. Ekonomik zarar değeri, kentleşmenin %113 artırıldığı senaryoda durağan senaryoya göre %59 daha fazla hesaplanmıştır. Proaktif yönetim stratejisi ekonomik zararı yaklaşık olarak %52 azaltmaktadır. Ekonomik zarar hem halk hem de hükümetin birlikte önlem aldığı koşullarda en düşük seviyeye inmektedir. Bu yüzden
Özet (Çeviri)
The frequencies and the magnitudes of flood events are changing along with climate change (CC). In addition to CC, land use/land cover (LULC) also affects flood events. Thus, flood risks cannot be managed with traditional methods. Accordingly, this study combines a hydrological model (HM), a 1D/2D combined hydraulic model (CHM), and an agent-based model (ABM) to assess the impacts of CC and LULC on flood risks. Initially, the HM is calibrated and validated for the study area and then run using 17 regional climate models (RCM) outputs. The flood hydrographs are generated for different return periods using the best RCM. Concurrently, the historical satellite images are analyzed to quantify LULC. The flood hydrographs are used in the CHM, and flood inundation maps (FIMs) are obtained. FIMs are generated for both stationary and nonstationary conditions. Finally, the ABM is developed to assess the effects of the public and government agents in flood risk management (FRM) based on 100 realizations of 11 scenarios. The calculated peak discharges with the historical observations are approximately 52% greater than those of the RCM outputs. Economic damage for the scenario with 113% increased urbanized area is 59% greater than that of the stationary scenario with the historical records. A proactive management strategy decreases the economic damage by 52% compared to a reactive management strategy. When public and government agents are included in the FRM, the economic damages become the lowest; thus, integrating agents' behavior in FRM through ABM is crucial.