Online beslenme danışmanlığına prekonsepsiyonel dönemde başvuran kadınların beslenme bilgi düzeyleri ve sürdürülebilir beslenme farkındalığının değerlendirilmesi
Analysis of nutrition knowledge levels and sustainable nutrition awareness of women demand for online nutrition counseling in the preconceptional period
- Tez No: 902322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Prekonsepsiyonel bakım, gebelikten önce anne ve babanın hâlihazırdaki sağlık durumlarını iyileştirir, kısa ve uzun vadede anne ile çocuğun her ikisinin sağlık standartlarında bir iyileşme sağlar. Çalışmanın amacı danışmanlık merkezine başvuran kadınların, kendinden bir eksilme olmadan gelecek nesillerin sağlık şartlarını ve kaynakları muhafaza etmeyi amaçlayan sürdürülebilir beslenme farkındalıklarının değerlendirilmesini ve gelecek nesilleri etkileyecek olan gebelik öncesi dönemdeki kadın sağlığı bakımına dair farkındalıklarını incelemek ve ilerideki çalışmalara yön verecek bu bu bilgiler ışığında toplumun bilinçlenmesine yardımcı olmaktır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında anket yönteminden faydalanılmış ve veriler online olarak toplanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, antopometrik ölçümleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, besin desteği kullanım durumlarını belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Beslenme bilgi düzeyleri“Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği”ile belirlenmiştir. Sürdürülebilir beslenme davranışları“Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği”ile belirlenmiştir. Prekonsepsiyonel dönemde danışmanlık alan katılımcıların %34.6'sı 27-32 yaş aralığındadır ve %53,1'i evlidir, %80,9'u lisans mezunudur, %37,0'si normal BKİ sınıfında ve %43,8'inin normal bel çevresine sahip olduğu belirlenmiştir. %79,6'sı daha önce diyet yaparken %62,8'i aralıklı açlık tercih etmiş ve %88,4'ü bu desteği diyetisyenden almıştır. %64,2'si besinsel destekler hakkında yeterli bilgiye sahip değilken %61,1'i düzenli takviye kullanmaktadır. Sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları ölçeği genel ortalamasının 4,44±0,78 olduğu ve YETBİD – temel beslenme genel ortalamasının 55,32±7,07 olduğu belirlenmiştir. Ölçeklere ilişkin kişilerin verdiği cevapların genel olarak yüksek güvenilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Geliri giderinden fazla olanların ve eğitim düzeyi lisans düzeyinde olanların YETBİD – temel beslenme puanları, anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ana öğün atlamayanların kalite işaretleri puanları, sağlıklı ve dengeli beslenme puanları ve SSBDÖ – genel puanları ana öğün atlayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. YETBİD – temel beslenme puanları arttıkça, mevsime özgü gıda/gıda israfından kaçınma ve sağlıklı/dengeli beslenme puanlarının artacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preconception care improves the current health status of the mother and father before pregnancy and provides an improvement in the health standards of both mother and child in the short and long term. The aim of the study is to evaluate the sustainable nutrition awareness of women who apply to the counseling center, which aims to preserve the health conditions and resources of future generations without any loss, and to examine their awareness of women's health care in the pre-pregnancy period, which will affect future generations, and to help raise public awareness in the light of this information that will guide future studies. The survey method was used to collect the data of the research and the data was collected online. A survey was applied to determine the participants' demographic information, anthropometric measurements, health status, habits, and nutritional supplement use. Nutrition knowledge levels were determined by the“Nutrition Knowledge Level for Adults (YETBİD) Scale”. Sustainable nutrition behaviors were determined by the“Sustainable and Healthy Nutrition Behaviors Scale”. 34.6% of the participants who received counseling during the preconception period are between the ages of 27-32, 53.1% are married, 80.9% have a bachelor's degree, 37.0% are in the normal BMI class and 43.8% have a normal waist. It has been determined that it has a surrounding area. While 79.6% had gone on a diet before, 62.8% preferred intermittent fasting and 88.4% received this support from a dietician. While 64.2% do not have sufficient information about nutritional supplements, 61.1% use supplements regularly. It was determined that the general average of the sustainable and healthy nutrition behaviors scale was 4.44±0.78 and the general average of YETBİD - basic nutrition was 55.32±7.07. It was determined that the answers given by the people regarding the scales were generally at a high reliability level. It was determined that the YETBİD - basic nutrition scores of those whose income was more than their expenses and whose education level was at the undergraduate level were significantly higher. It was determined that the quality sign scores, healthy and balanced nutrition scores, and SSBS-general scores of those who did not skip main meals were significantly higher than those who skipped main meals. It has been determined that as YETBİD – basic nutrition scores increase, seasonal food/food waste avoidance and healthy/balanced nutrition scores will increase.