Kardiyak öz-yeterlilik ölçeği'nin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the cardiac self-efficacy scale
- Tez No: 902326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma“Kardiyak Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin”Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma metodolojik türde 25 Mart 2023- 15 Mayıs 2024 tarihleri arasında koroner arter hastaları üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde yatan hastalar, örneklemini ise, Kardiyoloji Kliniğinde yatan ve araştırma kriterlerine uyan 400 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Kardiyak Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“Kronik Hastalıklarda Öz-Etkililik Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon testi, t testi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ve cronbach α güvenirlik katsayıları kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin Türkçe uyarlamasında çeviri-geri çeviri tekniği kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 1.0 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the Turkish validity and reliability of the“Cardiac Self-Efficacy Scale”. Material and Method: The research was conducted methodologically on coronary artery patients between March 25, 2023 and May 15, 2024. The population of the study consisted of patients hospitalised in the Cardiology Clinic of Giresun University Training and Research Hospital, and the sample consisted of 400 patients hospitalised in the Cardiology Clinic who met the research criteria. The data of the study were collected with“Patient Introduction Form”,“Cardiac Self-Efficacy Scale”and“Self-Efficacy Scale in Chronic Diseases”. Descriptive statistics, correlation test, t test, exploratory and confirmatory factor analyses and cronbach α reliability coefficients were used to evaluate the data. Results: Translation-back translation technique was used in the Turkish adaptation of the scale. The content validity index of the scale was found to be 1.0.