Utilization of some new polymers to enhance the selectivity of optical chemical sensors
Optik kimyasal sensörlerin seçiciliğini artırmak için bazı yeni polimerlerin kullanılması
  1. Tez No: 902334
  2. Yazar: VEDAT AZRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, kitosan/ZnO/GO/polimetil metakrilat kompozitlerinde HPTS'nin emisyon temelli tepkisine dayanan yeni bir gaz CO2 sensörü geliştirmeye derinlemesine odaklanmıştır. HPTS, 520 nm'de CO2'ye karşı azalan bir lüminesans yoğunluğuna sahip olan iyi bilinen bir floresan boyadır. HPTS'nin iyon çifti formu, ince film ve fiber formunda farklı kompozitlerde kullanılmıştır. Kitosan, biyouyumlu, biyolojik olarak parçalanabilir, uygun maliyetli, toksik olmayan polimer olması ve gaz depolamaya uygunluğu gibi yapısal özellikleri nedeniyle önemli bir ilgi görmüştür. Özellikle CO2 adsorpsiyonu için uygun olan amin bakımından zengin gruplara sahip bir biyopolimerdir. Bu nedenle, CO2 duyarlılığını arttırmak için ilgili polimetil metakrilat bazlı matrislerde katı veya çözünmüş formlarda ilk kez kitosan ve/veya çinko oksit/grafen oksit kullandık. En iyi sonuçlar, kitosan içermeyenlere kıyasla 75 kat daha yüksek hassasiyet sergileyen kitosan içeren ince film sensör slaytlarının optimum konsantrasyonu için elde edilmiştir. ZnO/GO kompozitinin eklenmesi sensör yanıtında önemli bir artış ortaya koymamış, ancak elektrik iletkenliğini artırıcı etkisi nedeniyle elektrospinning işlemi ile fiber sensör oluşumunu kolaylaştırmıştır. Kitosan/ZnO/GO/polimetil metakrilat algılama kompozitleri uzun süreler boyunca kararlıydı ve 20 ay boyunca floresan yoğunluğunda ve sensör özelliklerinde önemli bir değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
This study was deeply focused on developing a novel gaseous CO2 sensor based on the emission-based response of HPTS in chitosan/ZnO/GO/polymethyl methacrylate composites. HPTS is a well-known fluorescent dye that possesses a decreasing luminescence intensity at 520 nm to CO2. The ion-pair form of the HPTS was used in different composites either in thin film and fiber form. Chitosan has received important attention due to its structural characteristics such as being biocompatible, biodegradable, cost-effective, non-toxic polymer and its suitability for gas storage. It is a biopolymer having amine-rich groups which is appropriate especially for CO2 adsorption purposes. Thus we have employed chitosan and/or zinc oxide/graphene oxide for the first time either in solid or dissolved forms in the concerned polymethyl methacrylate based matrices for enhancing CO2 sensitivity. The best results were obtained for the optimum concentration of chitosan containing thin film sensor slides which exhibited 75 times higher sensitivity than the ones which do not contain any chitosan. The addition of ZnO/GO composite did not reveal a significant enhancement in the sensor response, however, it facilitated the fiber sensor formation by electrospinning process due to its increasing effect of electrical conductivity. The chitosan/ZnO/GO/polymethyl methacrylate sensing composites were stable for long periods that no significant changes in the fluorescence intensity and sensor characteristics were observed over 20 months.