Psöriasis hastalarında öz yönetimi etkileyen faktörler: damgalanma ve aleksitiminin rolü
The factors affecti̇ng self-management i̇n psori̇asi̇s pati̇ents: the role of sti̇gmati̇zati̇on and alexi̇thymi̇a
- Tez No: 902343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖZER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma psöriasis hastalarında, aleksitimi ve damgalanmanın kronik hastalık öz yönetimi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji Polikliniğinde Mart 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü olan, 18-65 yaş arası, en az 1 yıl önce psöriasis tanısı almış olan 153 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Hasta Tanılama Formu, Kronik Hastalık Öz Yönetim Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Psöriasisde İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programlarında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan ve minimum, maksimum değerleri olarak verilmiştir. İki grubun karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Test, ikiden fazla kategorili değişkenlerin karşılaştırmaları Varyans Analizi (ANOVA) ile yapılmıştır. Varyans analizi sonucunun önemli ise çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This descriptive study was conducted to determine the effect of alexithymia and stigmatization on chronic disease self-management in psoriasis patients. Materials and Method: This study was conducted in Gazi University Health Research and Application Center Dermatology Outpatient Clinic between March 2023 and June 2023 with 153 patients between the ages of 18-65 who volunteered to participate in the study and who were diagnosed with psoriasis at least 1 year ago. Data were collected by face-to-face interviews using the Patient Identification Form, Chronic Disease Self-Management Scale, Toronto Alexithymia Scale and Internalized Stigma in Psoriasis Scale. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package programs. Descriptive statistics were given as number of units, percentage, mean, standard deviation, median and minimum and maximum values. Independent Sample t Test was used to compare two groups and Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare variables with more than two categories. If the result of the analysis of variance was significant, multiple comparisons were made with the Bonferroni test. The relationships between numerical variables were analyzed with Pearson correlation coefficient.