Use of membrane dialysis bags to estimate in situ growth rate of phytoplankton in a marine fish cage system
Bir deniz balığı kafes sisteminde fitoplanktonun in situ büyüme oranının tahmininde membran diyaliz torbalarının kullanımı
- Tez No: 902344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZEL YÜCEL GİER, DOÇ. DR. EYÜP MÜMTAZ TIRAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Balık çiftliklerinde üretilen balıklar kaliteli protein ve yağ asidi bakımından insan beslenmesindeki açığı kapatmaya yardımcı olmaktadır. Ancak çiftlikler, faaliyetleri sonucunda bulundukları çevreyi etkileyebilmektedirler. Bu etkilerin ortaya konulabilmesi için ise bentik bölgede ve su kolonunda araştırmalar yapılmaktadır. Balık çiftliklerinde gerek kafeslerin bulunduğu su kolonunda gerekse etkilerden yeterince uzak olduğu düşünülen referans noktalardan alınan su örneklerindeki nütrientlere (besin elementi) ilişkin analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında önemli bir fark görülememektedir. Çünkü yemleme rejimlerindeki düzensizlik ve akıntılar sebebiyle bu ölçümlerin hassasiyeti yeterli düzeyde değildir. Balık çiftliklerinin etkilerini su kolonu üzerinden belirleme çalışmalarında nütrient analizlerinin yanı sıra fitoplanktonun biyoindikatör olarak kullanıldığı araştırmalar da yapılmıştır. Bu projenin amacı; balık çiftliklerinden salınan nütrientin çevresel sulara geçişinin hızlı, kolay, etkili ve yenilikçi bir yöntemle gösterilmesidir. Bu amaçla balık çiftliklerinde kafesler içerisinde ve kafeslerden kademeli olarak uzaklaşan noktalarda 4 biyodeney tasarlanmıştır. Deniz suyundan ve torba içerisinden ölçülen nitrit+nitrat, ortofosfat ve silikat konsantrasyonları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deniz suyundan alınan örneklerin tamamında klorofil a değerleri oligotrofik denizlerde görülen seviyededir. Torba içerisinden ölçülen klorofil a konsantrasyonları ile fitoplankton sayıları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fitoplankton tür çeşitliliği her bir deney için inkübasyon sonunda ciddi şekilde düşmüş ve az sayıdaki dominant tür hakim olmuştur. Özellikle üç diatome türü Leptocylindrus danicus, Nitzschia longissima ve Cylindrotheca Closterium inkübasyon sonunda baskın hale gelen türlerdir ve popülasyon büyüme oranlarını geçmişlerdir. 3. Deney sonunda elde edilen sonuçlara göre oligotrofik koşullarda bile balık çiftliği gibi sürekli nutrient salınımının olduğu yerlerde fitoplankton akıntılar ve predatörlerin etkisinin ortadan kaldırıldığı diyaliz membran torbalarında in situ olarak oldukça fazla miktarlarda üreme gösterebiliyorlar. 2. ve 4. deney'e göre ise çiftlikten uzaklaştıkça (250m) nutrient konsantrasyonundaki azalmaya bağlı olarak büyüme oranlarında da azalma görülmüş 1000 m'de ise büyüme hemen hemen hiç gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Fish is considered a very healthy food for human consumption. There has however been concern that the fish farms themselves may pose a threat to human health in the sense that they may affect the environment adversely. The benthic region and the water column next to fish farms have been investigated in order to determine any such effect. There was no significant difference in nutrients was found between samples taken from fish farms or the water column next to the cages compared to samples taken from more distant reference points. However, because of irregular feeding regimes and currents, those measurements may be inaccurate. In addition to nutrient analysis, phytoplankton was used as a bio-indicator to determine the effects of fish farms on the environment. However, since phytoplankton moves with currents and also gets consumed by predators, the differences in the amounts of phytoplankton near and further away from farms cannot simply be explained as resulting only from nutrient levels released from farms. The aim of this thesis is to monitor nutrients released from fish farms into the environment by employing 4 bioassays within fish cages and at points positioned gradually away from the cages. The measured concentrations of nitrite+nitrate, orthophosphate and silicate in the ambient seawater compared with those inside the bags showed no significant temporal variation and were all within the range typically found in oligotrophic waters. Chlorophyll a concentrations measured in the ambient water were low as in the oligotrophic seas. The estimated growth rates of chlorophyll a concentrations and phytoplankton cell numbers inside the filtered and unfiltered bags were not statistically different. Species richness decreased dramatically after incubation period in all the bags. Three diatom species, Leptocylindrus danicus, Nitzschia longissima and Cylindrotheca closterium proliferated exponentially inside all bags, exceeding the overall average growth rate. According to results obtained from experiment 3, under continuous nutrient releases from fish farms, high population growth rates can be achieved in oligotrophic environments when phytoplankton losses due to grazing, advection and sinking are eliminated. According to experiments 2 and 4, growth rates decreased with increasing distance from the farm (up to 250 meters) due to a decrease in nutrient concentration. Growth was almost not observed upstream at a distance of 1000 meters, which served as the control station.