Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran gebe kadınlarda hepatit e seropozitifliğinin araştırılması
Investigation of hepatitis e seropositivity in pregnant women admitted to Kafkas University Faculty of medicine hospital
  1. Tez No: 902347
  2. Yazar: AYSU İLKİM AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAMEŞE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJDE CANDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hepatit E virüsünün gebe kadınların ölüm oranında önemli bir paya sahip olduğu bilinmektedir. HEV'in bulaş yolları genellikle kirli su kaynakları, enfekte olmuş hayvan teması ve kötü hijyen koşulları olarak bilinir. Çalışmamızda Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine gelen 337 gebe kadına anket çalışması yapılmıştır. Katılımcıların serum örnekleri alınmıştır, anti-HEV IgG ve anti-HEV IgM antikorlarının tespiti için Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre gebelerin yaş ortalaması 27.71 ±5.78 olarak belirlenmiştir. Gebelerin yaşam sürdükleri bölge olarak; %66,18 kentsel bölge, %33,82 kırsal bölge olarak belirlenmiştir. Katılımcıların eğitim seviyeleri; %18,12 ilkokul, %24,92 ortaokul, %23,73 lise, %30,86 üniversite ve %2.37 lisansüstü olarak belirlenmiştir. Gebelerin %79,82'si ev hanımı, %20,18'nin ise herhangi bir meslek sahibi olduğu öğrenilmiştir. Gebelerin %36,49'u musluk suyu, %40,94 hazır su ve %22,57 kuyu suyu kullandığı belirlenmiştir. Katılımcıların %75,96'sının büyükbaş veya küçükbaş hayvan temasının bulunmadığı, %24,04'ünün hayvan temasının bulunduğu belirlenmiştir. ELISA sonuçlarına göre %8,91 oranında IgG pozitifliği görülmüştür. IgG pozitifliği bulunan gebelerin IgM pozitifliği araştırılıp, %46,66 oranında pozitiflik görülmüştür. İstatiksel analiz sonucuna göre gebelerin yaşı, yaşam sürdüğü yer, eğitim seviyeleri, meslekleri, kullandıkları su kaynakları açısından HEV pozitifliği ile aralarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Bu çalışma ile gebe kadınlar için risk teşkil eden HEV seropozitifliğinin araştırılması başka çalışmalar için öncülük edebilmesi açısından değerli olacağı ve halk sağlığı açısından önemli bir veri kaynağı oluşturacağı düşünülmektedir. Ayrıca gebe kadınların hepatit E hakkında bilinçlendirilmesi, kullandıkları su kaynakları açısından hijyen koşullarına dikkat etmeleri gerektiği, hayvansal gıdaların tüketiminde uygun koşullarda pişirme yöntemleri hakkında bilgilendirilmeleri gerektiği düşünülmekte ve önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis E virus has been reported to have a significant role in the mortality rate of pregnant women. The transmission routes of the HEV are often known as contamined water sources, contact with infected animals, and poor hygiene conditions. First, a survey study was conducted on 337 pregnant women who admitted to the Kafkas University, Reseaarch Health and Application Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic. Then, serum samples were collected and Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) was performed to detect anti-HEV IgG and anti-HEV IgM antibodies. According to the findings, the mean age of pregnant women was determined as 27.71±5.78. Of those, 66.18% was living in urban ares, while 33.82% was living in rural area. The education levels of the participants were determined as following: 18.12% primary school, 24.92% middle school, 23.73% high school, 30.86% university and 2.37% graduate school. It was learned that 79.82% of pregnant women are housewives and 20.18% have any profession. It was determined that 36.49% of pregnant women consumed tap water, 40.94% consumed ready-made water and 22.57% consumed well water. It was determined that 75.96% of the participants did not have contact with animals, while 24.04% had animal contact. According to the ELISA results, IgG positivity was detected in the 8,91% of participants. Then, IgM positivity was investigated in pregnant women with IgG positivity. The IgM positivity was detected in the 46,66% of IgG positive pregnant participants. There were no significant differences between HEV positivity and demographic characteristics such as age, place of life, education level, occupation, and water resources. The obtained data serve important findings for the similar studies. It has been thought that more prevelance studies should be performed in our region due to the abundance of animal husbandry.