Kataraktlı hastalarda dijital pupillografi ile dilatasyon kapasitesinin öngörülebilirliği
  1. Tez No: 910348
  2. Yazar: NURDAN ŞANLI ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERSİN MUHAFİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Katarakt cerrahisinde pupilla büyüklüğü ile komplikasyonlar arasında negatif bir korelasyon mevcuttur. Bu çalışmada maksimum farmakolojik dilatasyon miktarının dijital pupillografi ile tahmin edilip edilemeyeceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Kafkas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesine görme azlığı şikayeti ile başvuran ve göz hastalıkları poliklinik muaynesinde katarakt tespit edilen 122 hasta dahil edildi. Maksimum farmakolojik dilatasyondan sonra pupil boyutu 6 mm'den küçük olan 37 hasta 1. gruba, pupil boyutu 6-8 mm arası olan 50 hasta 2. gruba ve pupil boyutu 8 mm'den büyük olan 35 hasta 3. gruba alındı. Her hastanın gözüne statik ve dinamik pupillografi, optik koherens tomografi, kornea topografi çekimleri yapıldı. Skotopik pupil değerleri ile maksimum farmakolojik dilatasyon kapasitesi arasında çok güçlü pozitif korelasyon olduğu gözlendi (r = 0,73). Mezopik ve fotopik pupil değerleri ile maksimum farmakolojik dilatasyon kapasitesi arasında ise güçlü pozitif korelasyon olduğu gözlendi (sırasıyla r değerleri r = 0,69 ve r = 0,54). Pupillografideki dinamik pupil parametreleriyle küçük pupili ayırt etme kapasitesini ölçmek için kullanılan ROC eğrisi analizinde AUC değerleri sırasıyla sıfırıncı, birinci, ikinci, dördüncü, altıncı, sekizinci ve onuncu saniyeler için; 0,742, 0,799, 0,814, 0,823, 0,842, 0,841, 0,857 idi (hepsi için; p < 0,01). Pupillografinin statik (skotopik, mezopik ve fotopik) pupil parametreleriyle küçük pupili ayırt etme kapasitesini ölçmek için yapılan ROC eğrisi analizinde AUC skotopik, mezopik ve fotopik pupil parametreleri için sırasıyla; 0,829, 0,804 ve 0,727 olarak bulundu (hepsi için; p < 0,01). Pupillografideki dinamik pupil parametreleriyle geniş pupili ayırt etme kapasitesini ölçmek için yapılan ROC eğrisi analizinde AUC değerleri sırasıyla sıfırıncı, birinci, ikinci, dördüncü, altıncı, sekizinci ve onuncu saniyeler için; 0,882, 0,920, 0,915, 0,925, 0,948, 0,947 ve 0,952 bulundu (hepsi için; p < 0,01). Pupillografinin statik (skotopik, mezopik ve fotopik) pupil parametreleriyle geniş pupili ayırt etme kapasitesini ölçmek için yapılan ROC eğrisi analizinde ise AUC değerleri skotopik, mezopik ve fotopik pupil parametreleri için sırasıyla; 0,939, 0,893 ve 0,814 olarak bulundu (hepsi için; p < 0,01). Sonuç olarak çalışmamızda dijital pupillografinin statik ve dinamik pupil parametreleriyle küçük ve geniş pupili tahmin etmede başarılı, non invaziv ve pratik bir yöntem olabileceği tespit edilmiştir. En başarılı sonuçların dinamik pupillografinin geç evreleri ile ve statik pupil parametrelerinin ise sırasıyla skotopik ve mezopik değerleriyle oluştuğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a negative correlation between pupil size and complications in cataract surgery. This study aimed to investigate whether the amount of maximum pharmacologic dilation can be predicted using digital pupillography. A total of 122 patients who presented to Kafkas University Application and Research Hospital with complaints of visual impairment and were diagnosed with cataracts in the ophthalmology clinic were included in the study. After maximum pharmacologic dilation, 37 patients with a pupil size smaller than 6 mm were assigned to Group 1, 50 patients with a pupil size between 6-8 mm to Group 2, and 35 patients with a pupil size larger than 8 mm to Group 3. Each patient's eye was imaged with static and dynamic pupillography, optical coherence tomography, and corneal topography. A very strong positive correlation was observed between scotopic pupil values and maximum pharmacologic dilation capacity (r = 0,73). Strong positive correlations were also observed between mesopic and photopic pupil values and maximum pharmacologic dilation capacity (r values were 0,69 and 0,54, respectively). In the ROC curve analysis used to measure the capacity of pupillography's dynamic pupil parameters to distinguish small pupils, the AUC values for the 0th, 1st, 2nd, 4th, 6th, 8th, and 10th seconds were 0,742, 0,799, 0,814, 0,823, 0,842, 0,841, and 0,857, respectively (p < 0,01). In the ROC curve analysis for pupillography's static (scotopic, mesopic and photopic) pupil parameters' capacity to distinguish small pupils, the AUC values were 0,829, 0,804, and 0,727 for scotopic, mesopic and photopic pupil parameters, respectively (p < 0,01 for all). In the ROC curve analysis for pupillography's dynamic pupil parameters' capacity to distinguish large pupils, the AUC values for the 0th, 1st, 2nd, 4th, 6th, 8th, and 10th seconds were 0,882, 0,920, 0,915, 0,925, 0,948, 0,947, and 0,952, respectively (p < 0,01). In the ROC curve analysis for pupillography's static (scotopic, mesopic and photopic) pupil parameters' capacity to distinguish large pupils, the AUC values were 0,939, 0,893, and 0,814 for scotopic, mesopic and photopic pupil parameters, respectively (p < 0,01 for all). In conclusion, this study found that digital pupillography can be a successful, non-invasive, and practical method for predicting small pupils using both static and dynamic pupil parameters. The most succesfull results were obtained from the later stages of dynamic pupillography and, for static parameters, from scotopic and mesopic values, respectively.