Doğal gaz boru hattı yönetiminde bir coğrafi veri altyapısı önerisi
A proposal for a spatial data infrastructure in natural gas pipeline management
- Tez No: 902350
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN YOMRALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Energy, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Günümüzde, konumsal verilerin etkili yönetimi ve kullanımı birçok sektör için kritik bir öneme sahiptir. Arazi yönetimi, varlık yönetimi ve altyapı yönetimi gibi sektörler, konumsal verilerin yaygın olarak kullanıldığı alanlardır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) gibi ileri teknolojiler, konumsal verilerin toplanması, analizi ve yönetimi süreçlerinde merkezi bir rol oynamaktadır. Bu teknolojiler, büyük veri kümelerini etkili bir şekilde işleyerek, coğrafi bilgiye dayalı karar alma süreçlerini iyileştirir ve sektörler arasında daha verimli iş birliği sağlar. Bu tez, sürdürülebilir altyapı tasarımı, inşası ve yönetimi için varlık yönetimi ve YBM-CBS entegrasyonunun hayati önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, veri standardizasyonu ve dijitalleştirme gibi konuların yanı sıra, sistematik entegrasyonun ve çağdaş arazi yönetimi gereksinimlerinin de önemine dikkat çekilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, mevcut teknolojik gelişmelerin konumsal veri yönetiminde nasıl kullanılabileceği, YBM-CBS entegrasyonunun avantajları ve zorlukları, varlık yönetimi ve tesis yönetimi kavramlarının konumsal veri yönetimiyle ilişkisi gibi konular ele alınmıştır. Ayrıca, CityGML ve IFC gibi veri standartlarının kullanımı, 3B arazi yönetimi, çizgisel altyapılar için fiziksel varlık envanterinin konumsal veri yönetimindeki rolü, altyapı varlık yönetimi ve boru hatları alanında uluslararası standartların ulusal yapıya entegrasyonu gibi konular incelenmiştir. Bu çalışma, mevcut literatürü derinlemesine inceleyerek, konumsal veri yönetimi ve entegrasyonu alanındaki önemli konuları vurgulamakta ve gelecekteki araştırma yönlerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu tez, sürdürülebilir altyapı gelişimi için kritik bir temel sağlamak amacıyla geniş kapsamlı bir bilgi ve anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, effective management and utilization of spatial data hold critical importance across various sectors. Industries such as land management, asset management, and infrastructure management are common areas where spatial data is extensively employed. Advanced technologies like Geographic Information Systems (GIS) and Building Information Modeling (BIM) play a central role in the processes of spatial data collection, analysis, and management. These technologies enable efficient processing of large datasets, enhancing decision-making processes based on geographic information and fostering more efficient collaboration among sectors. This thesis underscores the vital significance of asset management and BIM-GIS integration for sustainable infrastructure design, construction, and management. In this context, attention is drawn not only to issues like data standardization and digitalization but also to the importance of systematic integration and contemporary land management requirements. In pursuit of this objective, topics such as how current technological advancements can be leveraged in spatial data management, the advantages and challenges of BIM-GIS integration, and the relationship between asset management and facility management concepts with spatial data management have been addressed. Additionally, subjects like the utilization of data standards such as CityGML and IFC, 3D land management, the role of physical asset inventory for linear infrastructure in spatial data management, and the integration of international standards for infrastructure asset management and pipelines into national structures have been examined. This study contributes by conducting an in-depth examination of the existing literature, highlighting significant issues in spatial data management and integration, and providing insights into future research directions. The thesis aims to provide a comprehensive understanding and knowledge foundation to support the development of sustainable infrastructure.