Kapari (Capparis spinosa L.) bitkisinin tomurcuk, meyve ve meyve sap kısımlarının antikolinesteraz, antidiyabetik, antidepresan ve antioksidan potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of the anticholinesterase, antidiabetic, antidepressant and antioxidant potentials of the bud, fruit and fruit stem parts of the caper (Capparis spinosa L.) plant
  1. Tez No: 902373
  2. Yazar: ASMA ALRAHHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada kapari bitkisinin (Capparis spinosa L.) yenilebilir tomurcuk, meyve ve meyve sap kısımlarından elde edilen etanol ekstrelerinin antikolinesteraz, antidiyabetik, antidepresan ve antioksidan potansiyelleri araştırıldı. Bu amaçla ekstrelerin nöroprotektif, antidiyabetik ve antidepresan etkileri AChE, BChE, α-glikozidaz, α-amilaz, MAO (total) ve MAO-B enzim aktiviteleri üzerinde test edilerek ortaya konuldu. Ekstrelerin antioksidan potansiyelleri ise üç farklı antioksidan metot (ABTS, DPPH ve indirgeme gücü) kullanılarak belirlendi. Ekstrelerin biyolojik aktivitesi ile kimyasal bileşimi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ayrıca toplam fenolik ve flavonoid bileşik miktarları da belirlendi. Araştırma sonuçları ekstrelerin nöroprotektif potansiyellerinin çok düşük olduğunu gösterdi. Bununla birlikte ekstreler BChE enzimine karşı AChE enzimine kıyasla daha güçlü inhibitör etkisi gösterdi. Meyve sapı ekstresi hem α-glikozidaz, hem de α-amilaz enzimlerine karşı en güçlü inhibisyon etkisi gösterirken, tomurcuk ve meyve ekstreleri daha zayıf inhibisyon etkisi gösterdi. Bu bulgu, meyve sapının gıda olarak tüketilmesi durumunda kan şekeri seviyesinin düşürülmesinde etkili olabileceğini işaret etmektedir. Ekstreler MAO-B enzimine karşı, MAO (total) enzimine göre daha güçlü inhibitör etkisi gösterdi ve tomurcuk etanol ekstresi en güçlü MAO-B inhibitörü olarak belirlendi. Bu bulgular kapari tomurcuklarının Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde etkili olabileceğini göstermektedir. Tomurcuk ekstresi diğer ekstrelerden (meyve ve meyve sapı) daha güçlü bir radikal süpürücü etki sergiledi. 200 ppm konsantrasyonunda meyve sapı ekstresi en yüksek, meyve ekstresi ise en düşük indirgeme gücü aktivitesi sergiledi. Tüm bu sonuçlar yenilebilir bir gıda bitkisi olan kapari bitkisinin tüketilmesinin sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceğine dair kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the anticholinesterase, antidiabetic, antidepressant and antioxidant potentials of edible bud, fruit and fruit stem ethanol extracts of the caper (Capparis spinosa L.) plant were investigated. For this purpose, the extracts were tested on AChE, BChE, α-glucosidase, α-amylase, MAO (total) and MAO-B enzyme activities to reveal their neuroprotective, antidiabetic and antidepressant effects. The antioxidant potentials of the extracts were evaluated using three different antioxidant methods (ABTS, DPPH and reducing power). In order to examine the relationship between the biological activity and chemical composition of the extracts, the amounts of total phenolic and flavonoid compounds were also determined.. The research results showed that the neuroprotective potential of the extracts was very low. However, the extracts acted as stronger inhibitors against the BChE enzyme compared to the AChE enzyme. The fruit stem extract showed the strongest inhibition effect against both α-glucosidase and α-amylase enzymes, while the other extracts (bud and fruit) exhibited weaker inhibition effects. This result indicates that the fruit stem may also be effective in lowering blood sugar level if consumed as food. The extracts acted as stronger inhibitors of the MAO-B enzyme compared to the MAO (total) enzyme, and the bud ethanol extract identified as the strongest MAO-B inhibitor. These findings indicate that caper buds may be effective in preventing neurodegenerative diseases such as Alzheimer's and Parkinson's. The bud extract exhibited a stronger radical scavenging effect than the other extracts (fruit and fruit stem). At a concentration of 200 ppm, the fruit stem extract exhibited the highest, while the fruit extract demonstrated the lowest reducing power activity. All these results provide evidence that the consumption of the caper plant, which is an edible food plant, can have positive effects on health.