Reinterpreting hunger: Ecological anxieties and cannibalistic foodways in antony burgess's the wanting seed and Joseph D'lacey's meat
Açlığın yeniden yorumlanması: Joseph D'lacey'nin meat ve anthony burgess'in the wanting seed romanlarındaki ekolojik kaygılar ve yamyamlık kültürü
  1. Tez No: 902379
  2. Yazar: CENK TAKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, İngiliz edebiyatının yirminci ve yirmi birinci yüzyıl distopya romanlarından Anthony Burgess'in The Wanting Seed (1962) ve Joseph D'Lacey'nin MEAT (2008) adlı romanlarını analiz eder. Tezin temel odağı anlatıların kullandığı yamyamlık metaforudur. Seçilen romanlar arasında yamyamlık metaforunun kullanımında dikkate değer bir tezatlık ortaya çıkar: The Wanting Seed akut durumların bir sonucu olarak insan eti tüketimini ele alıp yiyecek kıtlığı, aşırı nüfus ve ekolojik bozulmayla yüzleşirken ilkel bir yamyamlık tasvir eder. Buna karşılık MEAT geniş çaplı ekolojik yok oluşu yansıtır ve yamyamlık ile kapitalizmi birbirini tamamlayan iki unsur olarak sunar. Yamyamlık metaforu endüstriyel bir form alır, insan bedenleri fabrika çiftlik endüstrilerinde olduğu gibi üretilir ve işlenir. İngiliz edebiyatı bağlamında, yamyamlık metaforunun çeşitli toplumsal endişeleri ve kaygıları yansıtmak için kullanıldığı birçok örneğe karşın, bu seçilen distopya romanları yamyamlık metaforu kullanarak yirminci ve yirmi birinci yüzyılın ekolojik kaygılarını taşır. Yirminci yüzyıl ekolojik kaygıları aşırı nüfus artışı ve kaynak kıtlığı olarak temsil edilirken, yirmi birinci yüzyılın önemli ekolojik endişeleri arasında geniş çaplı ekolojik yok oluş korkusu bulunur. Ekolojik tahribatın ve bozulmanın özellikle yirmi birinci yüzyılda artan bir şekilde yaşanması, günümüz ekolojik kaygılarını daha da yoğunlaştırır. Seçilen romanlardaki yamyamlık temsilleri arasındaki ölçek değişimi, artan ekolojik bozulma ve dolayısıyla şiddetlenen ekolojik kaygıların radikal bir tasviri haline gelir.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the analysis of two dystopian novels from twentieth – and twenty-first-century English literature: Anthony Burgess's The Wanting Seed (1962) and Joseph D'Lacey's MEAT (2008). The primary focus is on the cannibalism metaphor employed by the narratives. A notable contrast emerges in their use of the cannibalism metaphor: The Wanting Seed employs man-eating as a response to acute circumstances, portraying crude cannibalism in the face of food scarcity, overpopulation, and ecological degradation. In contrast, MEAT reflects vast ecological annihilation and presents cannibalism and capitalism as the two complementary facets. The cannibalism metaphor takes an industrial form, with human bodies being produced and processed akin to factory farming industries. In the broader context of English literature, where the cannibalism metaphor has been employed to project various societal concerns and anxieties, these selected dystopian novels specifically reflect the ecological anxieties of the twentieth and twenty-first centuries through their use of cannibalism. Overpopulation and resource scarcity were prominent eco-anxieties in the twentieth century and continue to be pressing concerns in the twenty-first century; however, emerging issues such as species extinction, the sense of ecological annihilation and fear have become more prominent. The gradual increase in ecological degradation, particularly in the twenty-first century, intensifies contemporary ecoanxieties. The magnitude shift observed in the representation of cannibalism and industrialised cannibalism parallels the shift in eco-anxieties, offering a radical response to the escalating ecological degradation and heightened sense of eco-anxiety.