Reinterpreting American missionary presence in the Ottoman Empire: American schools and the evolution of Ottoman educational policies (1820-1908)
Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Amerikan misyoner faaliyetlerine yeni bir bakış: Amerikan okulları ve Osmanlı eğitim politikalarının gelişimi ve dönüşümü (1820-1908)
- Tez No: 64381
- Danışmanlar: DR. AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sosyal kurumlar hizmet ettikleri toplumların gereksinimlerine cevap verebildikleri ölçüde ayakta kalırlar. Osmanlı İmparatorluğu' nun gerileme döneminde, diğer birçok kurum gibi, Osmanlı eğitim kurumlan da geçerliliklerini büyük ölçüde yitirmiş ve değişen toplumsal yapının gerisinde kalmışlardır. Ondokuzuncu yüzyılda tüm Avrupa'yı kasıp kavuran değişim rüzgarları Osmanlı İmparatorluğu'na da uğramış ve imparatorluk sınırlarında farklı unsurlara daha katılımcı ve eşitlikçi eğitim ve kalkınma imkanları hazırlayacak bir sistem oluşturulması için küçümsenemeyecek kadar çaba sarfedilmiştir. Ancak, Osmanlı devlet adamları ve bürokratlarının karşısına bir çok engel ve sorun çıkmış, çıkarılmıştır. Bunların en çetin, ve bir o kadar da ilginç olanlarından biri de ondokuzuncu yüzyılda Amerikan misyoner okullarının imparatorluk genelinde gösterdikleri gelişmedir. Bu çalışmanın temel amacı, sözkonusu gelişmenin karşısında Osmanlı devlet adamlarının geliştirdikleri eğitim politikalarını incelemek ve irdelemektir. Araştırmalar esnasında Osmanlı kaynaklarına ağırlık verilmekle beraber, mümkün olduğunca orijinal Amerikan kaynaklarından da yararlanılmıştır. Şüphesiz, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde tasnifi halen devam etmekte olan Maarif Nezareti 'ne ilişkin belgelerin araştırmacılara açılmasıyla, bu konuda olduğu kadar, geniş anlamıyla Osmanlı ve Türkiye eğitim tarihine dair çok daha detaylı bilgiye ulaşma şansı da doğmuş olacaktır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An interesting aspect of Ottoman educational modernization in the nineteenth century was its relation to the boom in the number of foreign schools in the Empire. This period witnessed the development of an educational web by American missionaries, in a very rapid and comprehensive manner compared to the development of other foreign schools in the same dominions. This development did not escape the attention of Ottoman rulers and bureaucrats, and there were significant efforts to provide for a regular inspection of these schools. The purpose of this study is to trace the evolution of Ottoman educational policies and their utilization with regard to the American schools in the Empire.