Kyme Antik Kenti İDÇ Nekropolü ve buluntuları
Kyme Ancient City İDÇ Necropolis And finds
  1. Tez No: 902396
  2. Yazar: FUAT LEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1248
Özet
Çalışmamıza konu olan İDÇ Nekropolü, Aiolis kentlerinin en büyüğü olan Kyme Antik Kentinin güneybatısına yaklaşık 1200 metre uzaklıkta yer almaktadır. Bugün ise İzmir ili, Aliağa İlçesi, Çakmaklı Köyü, 68 no.lu parsel sınırları içerisindedir. Bölge aynı zamanda liman işletmelerinin yoğun olduğu ağır saniyeşleme ile karşı karşıya kalmıştır. Nekropolün bulunduğu alan İDÇ Liman İşletmeleri ait olup adını da buradan almıştır. İlk çalışmalar 2007 yılında İzmir Müze Müdürlüğü tarafından başlatılmıştır. 2008 yılında kurtarma kazıları kapsamında devam etmiş ve 2011 yılının aralık ayında son bulmuştur. Tez kapsamında değerlendirilen tüm buluntular 2008-2011 yılları arasındaki çalışmalarının bir sonucudur. 2007 yılında yapılan çalışmalar mevcut bilgilerle tez içerisinde belirtilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda toplam 618 adet mezar ortaya çıkarılmıştır. Mezarlar tipolojilerine göre; Oyma Sanduka Mezar, Çatı Kiremidi Mezar, Basit Toprak Mezar, Taş Sanduka Mezar, Lahit Mezar, Amphora Mezar ve Pithos Mezar olmak üzere 7 alt tipolojiye ayrılmıştır. Bu mezarların tamamı inhumasyon gömülerden oluşturmaktadır. İnhumasyon uygulamalarının yanı sıra toplam 3 adet ikincil kremasyon uygulamalarının olduğu urne mezarlar ele geçmiştir. Ortaya çıkarılan 618 adet mezarın 326 adedinde toplam 938 adet mezar buluntusu ele geçmiştir. Bunun yanı sıra 19 adet buluntu mezar dışından gelmekle birlikte herhangi bir mezar ile ilişkilendirilememiş toplam 8 adet mezar steli çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. İDÇ Nekropolisi'nde mezar içerisinden ve mezar dışından toplam 965 adet buluntu tez kapsamına almıştır. Buluntuların tamamı malzemelerine ve tipolojilere göre incelenmeye çalışılmıştır. Buna göre;“Pişmiş Toprak Buluntular”,“Metal Buluntular”,“Cam Buluntular”,“Kemik Buluntular”,“Taş Buluntular”,“Diğer Buluntular”başlığı altında incelenmiştir. İDÇ Nekropolü'nde ortaya çıkarılan mezar ve mezar buluntuları haricinde mezar dışından ele geçmiş olan zengin buluntuların oldukça çeşitli olduğu görülmektedir. Buluntular kapsamında Nekropolisin İÖ 7. yüzyıldan İÖ 2. yüzyıla kadar geniş bir dönemde kullanım gördüğünü söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The İDÇ Necropolis, which is the subject of our study, is located approximately 1200 meters to the southwest of the ancient city of Kyme, the largest of the Aeolian cities. Today, it is located within the boundaries of parcel no. 68 in Çakmaklı Village, Aliağa District, İzmir Province. The area has also been subjected to heavy industrialization due to the intensity of port operations. The area where the necropolis is located belongs to the İDÇ Port Enterprises and this is where it got its name. The first excavations were initiated by the Izmir Museum Directorate in 2007. In 2008, it continued within the scope of rescue excavations and ended in December 2011. All finds evaluated within the scope of the thesis are the result of the studies conducted between 2008-2011. The studies carried out in 2007 are tried to be mentioned in the thesis with the available information. As a result of these studies, a total of 618 graves were unearthed. The graves were divided into 7 sub-typologies according to their typologies; Carved Cist Grave, Roof Tile Grave, Simple Earth Grave, Stone Cist Grave, Sarcophagus Grave, Amphora Grave and Pithos Grave. All of these graves consist of inhumation burials. In addition to inhumation burials, a total of 3 urne graves with secondary cremation practices were found. A total of 938 grave finds were recovered from 326 of the 618 graves. In addition, 19 finds came from outside the graves and 8 grave steles that could not be associated with any grave were evaluated within the scope of the study. A total of 965 finds from inside and outside the graves in the EBA Necropolis were included in the scope of the thesis. All of the finds were analyzed according to their materials and typologies. Accordingly;“Terracotta Finds”,“Metal Finds”,“Glass Finds”,“Bone Finds”,“Stone Finds”,“Other Finds”were analyzed under the title. Apart from the graves and grave finds unearthed in the İDÇ Necropolis, it is seen that the rich finds found outside the graves are quite diverse. Within the scope of the finds, it is possible to say that the Necropolis was used in a wide period from the 7th century BC to the 2nd century BC.