Ortaokul öğrencilerinin günlük yaşamlarında dijital oyun oynamalarının fen bilimleri dersindeki başarı ve analitik düşünmelerine etkisi
The effect of secondary school students' playing digital games in their daily lives on their achievement and analytical thinking in science courses
  1. Tez No: 902418
  2. Yazar: YASEMEN CİMŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİ KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dijital oyunlar, genellikle problem çözme, strateji oluşturma ve analitik düşünme gibi üst düzey düşünmeyi geliştirmek için etkili bir araç olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, bireylerin doğuştan getirdiği oyuna yatkınlık nedeniyle bağımlılık yapacak kadar çok fazla oynanması ve günlük rutinlerini aksatmaları da veli ve eğitimcileri dijital oyunlara karşı dikkatli davranmaya etmektedir. Bu çelişkili durum, dijital oyunlarla ilgili kesin bir yargıya varmadan önce derinlemesine araştırma yapılması ihtiyacını ortaya koymaktadır. Araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin günlük yaşamlarındaki dijital oyun oynama tercihlerinin (oyun türü, oynama süresi ve sıklığı gibi) Fen Bilimleri dersindeki genel ve bir konuya özgü başarıları ve analitik düşünmelerine etkilerini incelemektir. Araştırmada nedensel karşılaştırma yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemi, Kars İli Merkezinde bulunan 11 ortaokulda (7 devlet ve 4 özel) öğrenim gören toplam 770 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Öğrenci bilgi formu, DNA ve Genetik Kod Başarı Testi ve Vaka Temelli Fen Senaryolarına Dayalı Analitik Düşünme Testi kullanılmıştır. Veri analizi için MANOVA testi uygulanmıştır. Dijital oyun oynayan öğrencilerin en çok tercih ettiği oyun türünün PUBG oyunu olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda oyun türünün öğrencilerin Fen Bilimleri dersindeki akademik başarı ve analitik düşünmeyi istatistiki olarak etkilemediği belirlenmiştir. İstatistiki olarak fark bulunamasa da aksiyon oyunlarının aksine simülasyon oyunlarının başarı ve analitik düşünmede olumlu etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada sadece sömestrde dijital oyun oynayan öğrencilerin Fen Bilimleri dersinde daha başarılı oldukları sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte dijital oyun oynama sürelerinin artması, öğrencilerin akademik başarıları ve analitik düşünme becerileri üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak, dijital oyun seçimlerinde ve oyun oynama süreleri konusunda öğrencilere ve ailelerine destek eğitimleri verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital games often have the potential to be an effective tool for developing higher-order thinking, such as problem-solving, strategizing, and analytical thinking. However, due to individuals' innate predisposition to play games, they can be played so much that they become addictive and disrupt their daily routines, making parents and educators cautious about digital games. This contradictory situation reveals the need for in-depth research before making a definitive judgment about digital games. The aim of this study is to examine the effects of 8th-grade students' preferences for playing digital games in their daily lives (such as game type, playing time, and frequency) on their general and subject-specific achievement and analytical thinking in Science courses. The causal comparison method was preferred in the study. The study sample consisted of 770 eighth-graders studying in 11 secondary schools (7 public and 4 private) in the center of Kars. Student information form, DNA and Genetic Code Achievement Test and Analytical Thinking Test Based on Case-Based Science Scenarios were used to collect the data. MANOVA test was applied for data analysis. It was determined that the most preferred game type of students who play digital games is PUBG game. As a result of the research, it was determined that the type of game did not statistically affect students' academic achievement and analytical thinking in Science courses. Although no statistical difference was found, it was concluded that simulation games had positive effects on achievement and analytical thinking unlike action games. The study concluded that students who played digital games only during the semester were more successful in the Science course. However, it was determined that the increase in the duration of playing digital games had negative consequences on students' academic achievement and analytical thinking skills. Based on the results of the study, it is recommended that students and their families should be provided with support training on digital game choices and playing time.