Seçilen örneklerden hareketle Azerbaycan ve Kazak lehçelerinin gramerlerine göre ek tasnifleri
Classification of attachments according to the grammar of Azerbaijani and Kazakh dialects based on selected examples
  1. Tez No: 902424
  2. Yazar: ŞEVVAL TÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışmada örnek olarak seçilen Azerbaycan ve Kazak Türkçesi gramerlerinde yapılan ek tasnifleri ile eklerin anlam ve görevleri karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Tezde dört bölüm bulunmaktadır. Giriş bölümünde öncelikle çalışmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde“ek”terimi açıklanmış ve Türkiye'deki ek tasnifleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde seçilen Azerbaycan Türkçesi gramerlerindeki ek tasnifleri incelenmiştir. Değerlendirme kısmında bu gramerler birbiriyle ve Türkiye Türkçesiyle kıyaslanmıştır. Üçüncü bölümde incelenen Kazak Türkçesi gramerlerindeki ek tasniflerine yer verilmiştir. Bölümün sonundaki değerlendirme kısmında bu eserler birbiriyle ve Türkiye Türkçesiyle karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise Azerbaycan ve Kazak Türkçelerinde kullanılan gramer terimleri karşılaştırmalı bir şekilde tablolaştırılmıştır. Sonuç bölümünde de Azerbaycan, Kazak ve Türkiye Türkçesindeki ekler ve ek tasnifleri karşılaştırılarak birbirleriyle benzer ve farklı yönleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the classification of affixes in Azerbaijani and Kazakh Turkish grammars selected as an example and the meaning and functions of affixes are analyzed comparatively. There are four chapters in the thesis. In the introduction section, firstly, information about the method of the study is given. In the first chapter, the term“suffix”is explained and suffix classifications in Turkey are emphasized. In the second chapter, suffix classifications in selected Azerbaijani Turkish grammars are analyzed. In the evaluation part, these grammars are compared with each other and with Turkey Turkish. In the third section, the affix classifications in the grammars of Kazakh Turkish are analyzed. In the evaluation section at the end of the chapter, these works are compared with each other and with Turkey Turkish. In the fourth section, the grammatical terms used in Azerbaijani and Kazakh Turkish are tabulated comparatively. In the conclusion section, the affixes and affix classifications in Azerbaijani, Kazakh and Turkey Turkish are compared and their similarities and differences are revealed.