Limited şirket yöneticilerinin yönetim ve temsil yetkisinin kaldırılması veya sınırlandırılması
Remove or limitation of the management and representation authority of limited company managers
- Tez No: 902434
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Limited şirket müdür/lerinin yanı sıra murahhasların ve kendisine iç yönerge ile görev verilen yöneticilerin de yönetim ve temsil yetkisini haiz olması mümkündür. Müdür/müdürler kurulu tarafından ortaklık akdinde yetki devrini engeller nitelikte herhangi bir hükmün yer almaması halinde, iç yönerge kapsamında yönetim ve temsil yetkisi birlikte ya da ayrı ayrı devredilebilmektedir. Yönetim yetkisini devralan yöneticiler, devraldıkları yetkiler kapsamında organ vasfını haiz olup, ilgili yöneticilerin de müdür/ler gibi azli ya da yetkilerinin sınırlandırılması muhtemeldir. Bu kapsamda, müdür/lerin genel kurul kararı ile azilleri ya da yetkilerinin sınırlandırılması söz konusu iken, murahhasların ve iç yönerge ile atanmış yöneticilerin yetkileri müdür/müdürler kurulu kararı ile kaldırılabilir ya da sınırlandırılabilir. Öte yandan, TTK m. 630/2 hükmü kapsamında, şirket ortakları tarafından da azil ya da yetki sınırlandırılması talepli davanın ikame edilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
As well as the limited company manager/s, it is also possible for executive officers and managers assigned to them by internal directive to have management and representation authority. If there is no provision in the partnership contract that prevents the transfer of authority by the manager/board of managers, management and representation authority can be transferred together or separately within the scope of the internal directive. Managers who take over management authority have the qualifications of organs within the scope of the powers they have taken over, and it is possible that the relevant managers can be dismissed or their powers limited, just like the manager/s. In this context, while the manager/s can be dismissed or their powers can be limited by the decision of the general assembly, the powers of the executive directors and managers appointed by the internal directive can be removed or limited by the decision of the manager/s board. On the other hand, TCC art. Within the scope of Article 630/2, it is possible to file a lawsuit requesting dismissal or limitation of authority by the company partners.