Sürtünme karıştırma prosesi ile kaynak teli üretimi
Production of welding wire with friction stir processing
  1. Tez No: 902439
  2. Yazar: AYKUT BATİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alüminyum alaşımları yüksek mukavemetleri ve düşük yoğunlukları sayesinde otomotiv ve havacılık endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alaşımların konvansiyonel ergitme kaynak yöntemleri ile kaynağında karşılaşılan sorunlar, araştırmacıların bu kaynak yöntemlerine alternatifler geliştirmesine sebebiyet vermiştir. Ancak; kompleks geometriye veya büyük boyutlara sahip parçaların geliştirilen bu kaynak yöntemleri ile kaynaklanabilirliğe uygun olmaması geleneksel kaynak yöntemlerinin iyileştirilmesi adına çalışmaların başlamasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, 5 mm kalınlığındaki AA2024 levhalara SiC ve TiB2 partikülleri kullanarak sürtünme karıştırma prosesi ile yüzey modifikasyonu uygulanmış ve metalografik incelemeler sonucunda elde edilen en uygun numunelerden kaynak telleri üretilmiştir. Üretilen bu teller ile 2,5 mm kalınlığındaki AA2024 levhalar TIG kaynağı ile kaynaklanmış ve oluşan kaynak bölgeleri metalografik ve mekanik olarak incelenerek ticari ER4043 kaynak teli ile karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda ER4043 telinden daha iyi bir mikroyapı elde edilirken, kaynak bölgesinde kaynak parametrelerine bağlı kusurlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are widely used in the automotive and aerospace industries due to their high strength and low density. The problems encountered in the welding of these alloys with conventional fusion welding methods have led researchers to develop alternatives to these welding methods. However, the fact that parts with complex geometry or large dimensions are not suitable for welding with these developed welding methods has led to the initiation of studies to improve traditional welding methods. In this study, surface modification was applied to 5 mm thick AA2024 sheets by friction stir processing using SiC and TiB2 particles, and welding wires were produced from the most suitable samples obtained as a result of metallographic examinations. With these produced wires, 2.5 mm thick AA2024 sheets were welded by using TIG welding and the resulting weld areas were examined metallographically and mechanically and compared with commercial ER4043 welding wire. In the studies conducted, while microstructure was obtained from ER4043 wire, defects depending on the welding parameters were detected in the welding area.