5. sınıf fen bilimleri dersi elektrik ünitesinde phet – simülasyon uygulamasının öğrenci başarısına ve öğrencilerin dijital yetkinliğine etkisi
The effect of phet - simulation application in the electrical unit of 5th grade science course on student success and digital competency of students
  1. Tez No: 902448
  2. Yazar: ENES AKTULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ, PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, PhET-simülasyonuyla desteklenmiş uygulamaların beşinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi elektrik ünitesine yönelik akademik başarıları ve dijital yetkinlikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nicel ve nitel yöntemleri içeren karma desen kullanılmıştır. Çalışma, nicel yöntemin nitel yöntemle desteklenmiş ve ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; nicel kısımda“5. sınıf Elektrik Devre Elemanlarına Yönelik Başarı Testi”kullanılmıştır. Nitel kısımda ise, veri toplama aracı olarak“Dijital Yetkinlik Görüşme Formu”uygulanıp, sorulara verilen cevaplardaki bulgular değerlendirilmiştir. Nicel verilerin analizinde, normal dağılım gösteren durumlarda ön test ve son test puanlarının karşılaştırmasında normal dağılım görülmemesinden dolayı parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi faydalanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. PhET-simülasyonuyla desteklenmiş uygulamalarda akademik başarı puanları incelendiğinde, deney grubundaki öğrencilerin ön test ve son test akademik başarı puanları arasında son testlerin arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin uygulama sonrasında akademik başarıları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmaktadır. Sonuç olarak PhET-simülasyon uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı ve dijital yetkinlikleri üzerinde olumlu yönde geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of PhET-simulation-supported applications on fifth grade students' academic achievement and digital competencies in the science course electricity unit was examined. A mixed design including quantitative and qualitative methods was used. The study was designed according to the quasi-experimental design with a pre test - post test control group, where the quantitative method was supported by the qualitative method. As a data collection tool in the research; In the quantitative part,“Achievement Test for 5th Grade Electrical Circuit Elements”was used. In the qualitative part,“Digital Competency Interview Form”was applied as a data collection tool and the findings in the answers to the questions were evaluated. In the analysis of quantitative data, pre test - post test in cases with normal distribution. Since normal distribution was not observed in the comparison of scores, non-parametric tests, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank Test, were used. When the academic achievement scores in the applications supported by PhET-simulation were examined, the pre test – post test academic achievement scores of the students in the experimental group were analyzed. There is a significant difference between the tests. As a result, it has been determined that PhET-simulation applications positively improve the academic success and digital competencies of the students in the experimental and control groups after the application.