Elektrik devre elemanları ünitesinde robotik kodlama uygulamalarının 5.sınıf öğrencilerinin akademik başarı, motivasyon ve fen'e yönelik kaygılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of robotic coding and applications in the unit of electrical circuits and elements on 5th grade students' academic success motivation and science anxiety
- Tez No: 783878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri dersi 5.sınıf“Elektrik Devre Elemanları”ünitesinde robotik kodlama etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarı, motivasyon ve fen'e yönelik kaygılarının incelenmesidir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2.döneminde Antalya ili Aksu ilçesinde bulunmakta olan Nurcan Rüstem Cömertoğlu Ortaokulu'nda öğrenim görmekte olan 5.sınıf öğrencilerinden iki şube seçilerek 4 hafta süre ile devam etmiştir. Çalışma deney grubu olan 5/A sınıfındaki 26, kontrol grubu olan 5/B sınıfındaki 26 olmak üzere toplam 52 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmacı deney grubuna Robotik kodlama etkinlikleri ile hazırlanmış ders planını, kontrol grubuna ise mevcut fen öğretimi programı çerçevesinde öğretim yöntemleri ve etkinlikler uygulanmıştır. Araştırma süresince kullanılan veri toplama araçları; araştırmacı tarafından geliştirilen“Elektrik Devre Elemanları Akademik Başarı Testi, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Fen'e Yönelik Kaygı Ölçeği”dir. Araştırma sonunda elde edilen veriler Mann Withney U testi ile analiz edilmiştir. Gerekli varsayımlar sağlanmıştır. Elde verilere göre deney ve kontrol gruplarının akademik başarılarında artış, deney grubunda yer alan öğrencilerin fene yönelik kaygılarında azalma, motivasyonda ise deney grubu lehine fark oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the students' academic success motivation and science anxiety of robotic coding activities for the 5th grade students in“Electrical Circuit Elements”unit of science course. The research has continued for 4 weeks by selecting two classes from the 5th grade students studying at Nurcan Rüstem Cömertoğlu Secondary School in the Aksu district of Antalya province in the 2nd semester of the 2021-2022 academic year. The study has been conducted with 52 students, including 26 in class 5/A, the experimental group, and 26 in class 5/B, the control group. Experimental design with pre-test and post-test control group has been used in the research. A lesson plan prepared with Robotic coding activities has been used in the researcher experimental group, and teaching methods and activities have been used in the control group within the framework of the current science teaching program. Data collection tools used during the research and developed by the researcher are Electrical Circuit Elements; Academic Achievement Test, Motivation Scale for Science Learning and Science Anxiety Scale" The data obtained at the end of the research have been analyzed with the Mann Withney U test. Necessary assumptions are provided openly. According to the data obtained, there has been an increase in the academic achievement of the experimental and control groups, a positive effect on the students who have anxiety towards Science in the experimental group, and a difference in motivation in favor of the experimental group.