Allojenik hematopoetik kök hücre transplantasyonu yapılan hematolojik maligniteli hastalarda sitomegalovirus (CMV) enfeksiyonu risk faktörlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective assessment of cytomegalovirus (CMV) infection risk factors in hematologic malignancies patients undergoing allogeneic hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 902451
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Giriş ve Amaç: AHKHT sonrası CMV enfeksiyonu riski %30-50 gibi değerlere ulaşmakta olup nakil sonrası gelişen CMV enfeksiyonları en önemli viral morbidite ve mortalite nedenidir. Çalışmamızda, CMV enfeksiyon gelişimini etkileyen risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Nakli Ünitesinde 5 yıllık süreçte AHKHT yapılan 196 hematolojik maligniteli hasta retrospektif olarak incelenmiştir. CMV enfeksiyonu olanlar ve kontrol grubu cinsiyet ve yaş değişkenleri için propensity skoru hesaplanıp, 1:1 eşleştirildi. QIAGEN kitleri ile bakılan CMV PZR test sonuçlarına ve hasta bilgilerine otomasyon sisteminden ulaşıldı. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc. Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 196 olgunun 75'i kadın (%38,3) ve 121'i (%61,7) erkektir. Medyan yaş CMV pozitif grupta 46 (17-71), CMV negatif grupta 47 (19-70) idi. Olguların CMV pozitifliği nakil sonrası median 39. günde pozitif bulundu. ALL hastalarında CMV enfeksiyonu görülme oranı AML hastalarına göre daha sık gözlenirken (p=0,012), hazırlık rejimi (p=1) risk açısından sonucu etkilemedi. Geç nötrofil ve platelet engrafmanı olanlarda CMV pozitiflik oranı yüksekti (sırasıyla p=0,011, p=0,041). CMV pozitifliği ile eş zamanlı bakılan kan siklosporin değeri risk açısından anlamlı bulundu (p=0,006). CMV pozitifliği ile eş zamanlı bakılan lenfosit değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The risk of CMV infection after AHSCT reaches 30-50%, and CMV infections that develop after transplantation are the most important cause of viral morbidity and mortality. In our study, it was aimed to investigate the risk factors affecting the development of CMV infection. Materials and Methods: One hundred ninty siz patients with hematological malignancies who underwent AHSCT in the Inonu University Faculty of Medicine Stem Cell Transplantation Unit over a 5-year period were retrospectively analyzed. Propensity score was calculated for the gender and age variables of those with CMV infection and the control group, and they were matched 1:1. CMV PCR test results, which were analyzed with QIAGEN kits, and patient information were accessed from the automation system. The analyzes were evaluated in 22 package programs of SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). Results: Of the 196 cases included in the study, 75 (38.3%) were female and 121 (61.7%) were male. The median age was 46 (17-71) in the CMV positive group and 47 (19-70) in the CMV negative group. CMV positivity of the cases was found positive on the median 39th day after transplantation. While the incidence of CMV infection was observed more frequently in ALL patients than in AML patients (p=0,012), the preparation regimen (p=1) did not affect the outcome in terms of risk. CMV positivity rate was high in patients with late neutrophil and platelet engraftment (p=0,011, p=0,041, respectively). The blood cyclosporine value measured simultaneously with CMV positivity was found to be significant in terms of risk (p=0,006). The rate of CMV infection was significantly higher in the group of patients with lymphocyte value