Kadın kooperatiflerine aktif üyeliğin kadınların güçlendirilmesindeki rolü: İstanbul kadın kooperatifleri örneği
The role of active membership of women's cooperatives in the empowerment of women: The case of Istanbul women's cooperatives
  1. Tez No: 902450
  2. Yazar: NURAY ŞAKIRGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Köklü bir tarihi olan kooperatifler, dayanışma duygusuyla hizmet vererek ekonomiye katkı sağlamasından dolayı toplumsal kalkınma modeli olarak görülmektedir. Kooperatifin yapısı ve kadın kooperatiflerine verilen devlet desteği ile kadın kooperatiflerine duyulan ilgi artmaktadır. Buradan hareket eden bu araştırma, kadınların kooperatife dahil olduktan sonra sosyal, ekonomik ve politik alanlarda neler deneyimledikleri ve kadınların bu alanlarda yaşadığı sorunlara çözüm sağlayıp sağlamadığını değerlendirmek amaçlanmaktadır. Araştırmada, İstanbul ilinde faaliyet veren kadın kooperatiflerine aktif üye olan kadınların deneyimlerine başvurulmuştur. Araştırmaya, 33-66 yaş aralığında on dört kadın katılmış olup, yarı yapılandırılmış görüşme rehber formu ile derinlemesine görüşme tekniği uygulanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, kategori ve kod ile içerik analizi uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; kadınların elde edilen gelirle ihtiyaçlarını karşılayabildikleri ve özgür bir şekilde harcayabildikleri görülmüştür. Kooperatifte verilen eğitimlerle kendilerini geliştirebildikleri ve farklı faaliyetlere katılabilmeleri ile sosyalleşmişlerdir. Kooperatif içerisinde alınan kararlara katıldıkları, yönetici olabilme imkanları ve dayanışma içerisinde olmaları ile kendilerini daha faydalı ve saygın görmüşlerdir. Bu anlamda kooperatifin, ekonomik, sosyal ve politik alanlardaki etkisi sorgulanmış olup, anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperatives, with a long history, are seen as a model of social development, serving with a sense of solidarity and contributing to the economy. The co-operative's structure and state support for women's cooperatives, together with increased interest in women' s cooperatives. This research, which is starting here, aims to assess what women experience in the social, economic and political spheres after participating in the cooperation and whether it helps to solve the problems women face in these areas. The study looked at the experiences of women who were active members of women's cooperatives operating in Istanbul. Fourteen women from 33 to 66 years of age participated in the study, using the technique of in-depth interviewing with the semi-structured interview guide form. The data from the interviews were obtained by applying category and code content analysis. The study found that women could meet their needs and spend freely with the income they earned. They are socialized by being able to develop themselves and participate in different activities through co-operative training. They found themselves more valuable and respected by their participation in cooperative decisions, their ability to be managerial, and their solidarity. In this regard, the impact of cooperation in the economic, social and political spheres has been questioned and meaningful relations have been identified.