Sources and limitations of energy cooperation in The Caspian Sea region
Hazar Denizi bölgesindeki enerji işbirliğinin kaynakları ve sınırlamaları
- Tez No: 902454
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışma, Hazar Bölgesinde ülkelerin enerji alanındaki iş birliğinin neden ve kısıtlarını değerlendirmektedir. Bu çerçevede tez, Hazar ülkelerinin enerji politikaları ve onların enerji iş birliği alanındaki etkisi analiz edilmektedir. Zaman aralığı özellikle Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında yıkılması ile başlamakta ve 2018 Hazar Konvansiyonu ile noktalanmaktadır. Bu çalışma Hazar ülkeleri için çerçevesinde bölgesel bir anlayış benimsemekte ve diplomatik, politik, ekonomik gelişmeleri, ülkelerin yerel ve enerji politikaları dahilinde ilgili zaman aralığı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, bölgesel enerji işbirliğinin bölge ülkelerinin çıkarlarına uygun bir husus ve kendiliğinden gelişebilecek bir süreç olduğunu iddia eden akademisyenlerin aksine, Hazar bölgesinde enerji alanında iş birliğinin, Rusya ve İran'ın bölgedeki diğer ülkeler olan Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan'ı domine etmeye dönük hegemonik politikaları ve diğer ülkelerin bölge dışı aktörler ile iş birliği yaparak, bölgesel otonomilerini korumaya çalışmaları neticesinde bölgesel enerji iş birliği gelişmemektedir. Bu bağlamda giriş bölümü sonrasında Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan alfabetik sıra ile incelenmekte, giriş bölümü sonrasında, her ülkenin enerji profili, politik ve enerji kurumlarının oluşumu, enerji diplomasisi incelenmiştir. Hazar Konvansiyonu ile ortaya konan çerçeveye rağmen, ülkelerin mevcut çıkar algıları, iş birliğinin daha da gelişmesini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the sources and limitations of energy cooperation in the Caspian States. In this respect, it analyzes energy policies of each Caspian country and their implications for the regional energy cooperation in the Caspian region. The time frame starts with the dissolution of the Soviet Union in 1991 and ends with the signing of the Caspian Convention in 2018. The thesis adopts a country-based regional approach and evaluates the diplomatic, geopolitical, and economic, as well as domestic aspects of the energy policies of the Caspian States during this period. Contrary to the views of the scholars who argue that regional energy cooperation could be achieved automatically, this thesis argues that the underdevelopment of regional energy cooperation in the Caspian region results mainly from the hegemonic policies of Russia and Iran in order to dominate other regional countries and the self-interest of the other regional states, namely Azerbaijan Kazakhstan and Turkmenistan, in cooperating with non-regional actors so that they could achieve regional autonomy. These conflicting energy policies, in turn undermine the basis for regional energy cooperation in the Caspian region. In this respect, after the introduction, the thesis evaluates Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, Russia, and Turkmenistan with their energy profile, political and energy institutions, and energy diplomacy. Despite the efforts for a framework via the Caspian Convention, the existing perception on interest of the Caspian littoral states prevent further development in cooperation in the region.