Çörek otu ekstresi karanfil ekstresi ve sülfonamid gruplu pirolidin molekülünün trans yağlı diyetle beslenen ve deneysel Alzheimer modeli oluşturulan fareler üzerindeki etkilerinin araştırılması in vivo ve in vitro çalışmalar
Investigation of the effects of black cumin extract, clove extract and pyrrolidine molecule with sulfonamide group on mice fed trans-fat diet and experimental Alzheimer's model: In vivo and in vitro studies
- Tez No: 902453
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YAKTUBAY DÖNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, antioksidan ve antienflamatuvar etkiye sahip olduğu bilinen; çörek otu (Nigella sativa) ekstresi (ÇOE), karanfil (Syzygium aromaticum) ekstresi (KE) ve sülfonamid gruplu pirolidin molekülünün (SGPM) Alzheimer hastalığını tedavi edici etkileri incelendi. İn vivo deneysel çalışmalarla, yüksek yağlı diyetle beslenen Swiss albino türü erkek farelerde skopolamin (1 mg/kg) ile Alzheimer modeli oluşturuldu ve ÇOE (500mg/kg) , KE (500mg/kg) ekstresinin, MIX (500mg/kg) ve SGPM(5 mg/kg)'nin Alzheimer hastalığını iyileştirici etkileri Morris Su Labirenti testi ile araştırıldı. İn vivo deneysel çalışmalar sonrasında in vitro deneysel yöntem olan ELISA ile ilgili bitkisel ekstrelerin ve sentetik kimyasalın antioksidan (SOD) ve antienflamatuvar (TNF-alfa) aktivite tayini yapıldı ve izole fare beyin dokularında AChE (Asetilkolin esteraz) düzeyi üzerine etkileri gözlemlendi. İn vivo ve in vitro analizlerimize göre, AHM oluşturulan farelerde, ÇOE, KE ve SGPM'nin kognitif fonksiyon üzerinde tedavi edici etkiye sahip olduğu görülmektedir. MIX ve SGPM'nin anti-enflamatuvar ve pro-apoptotik etkiler gösterdiği, tedavi gruplarına göre TYD grubunun AChE aktivitesini arttırdığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the therapeutic effects of black cumin (Nigella sativa) extract (NS), clove (Syzygium aromaticum) extract (SA) and sulfonamide group pyrrolidine molecule (SGPM), which are known to have antioxidant and anti-inflammatory effects, on Alzheimer's disease were investigated. In in vivo experimental studies, an Alzheimer's model was induced by scopolamine in Swiss albino male mice fed a high-fat diet and the ameliorative effects of NS (500mg/kg), SA extract (500mg/kg), MIX (500mg/kg) and SGPM (5mg/kg) on Alzheimer's disease were investigated by Morris Water Maze test. After the in vivo experimental studies, the antioxidant (SOD) and anti-inflammatory (TNF-alpha) activities of the related herbal extracts and synthetic chemicals were determined by ELISA and their effects on AChE (Acetylcholine esterase) level in isolated mouse brain tissues were observed. According to our in vivo and in vitro analyses, NS, SA and SGPM had therapeutic effects on cognitive function in mice with AHM. MIX and SGPM showed anti-inflammatory and pro-apoptotic effects and increased AChE activity in the (trans-fat dıet) TFD group compared to the treatment groups.