Avrupa Birliği'nde temel haklar ışığında kişisel veriler
Personal data in light of fundamental rights in the European Union
- Tez No: 902455
- Danışmanlar: PROF. İLKE GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
AB Genel Veri Koruma Tüzüğü, veri gizliliği düzenleme çerçevesinin temel taĢı olarak kabul edilir. Ancak Genel Veri Koruma Tüzüğü tamamen yeni bir mevzuat olmayıp, 95/46/EC sayılı Direktifin ihtiyaçlar ıĢığında ciddi bir Ģekilde güncellenmiĢ ve geniĢletilmiĢ halidir. Bu ihtiyaçlar büyük ölçüde iki önde gelen Avrupa mahkemesinin içtihatlarına dayanmaktadır: Avrupa Birliği Adalet Divanı ve Avrupa Ġnsan Hakları Mahkemesi. Bu arka plana karĢı, bu tez, bu iki önde gelen Mahkeme tarafından veri koruma içtihatlarında rekabet eden menfaatleri değerlendirmek için dikkate alınan unsurların geliĢimini analiz etmeyi ve bu mülahazaların temel unsurlarını hukuki bir bakıĢ açısı ile sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
European Union General Data Protection Regulation is considered as a cornerstone of data privacy regulation framework. However, General Data Protection Regulation is not an completely new legislation, it is an seriously updated and expanded version of previous regulation of Directive 95/46/EC in the light of necessities. These necessities are largely based on the case law of the two prominent European courts: Court of Justice of the European Union and European Court of Human Rights. Against this background, this thesis aims to analysis development of elements that are considered by the these two prominent Courts to evaluate competing interest in their data protection case law and present the key elements of these considerations from legal perspective.