Avrupa Birliği hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in European Union law
  1. Tez No: 697689
  2. Yazar: SENEM SEYİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşmenin her geçen gün arttığı teknoloji çağında yaşanan gelişmeler ışığında, toplumsal kalkınma da hızla artmış ve buna bağlı olarak yeni imkanlar gün yüzüne çıkmıştır. Teknoloji ile birlikte bilgi sistemlerinde yaşanan ilerlemelerle birlikte pek çok kolaylık da hayatımızda yerini almıştır. İnternet üzerinden bankacılık işlemleri, alışveriş, bilgi ve anlık durum paylaşımı, fotoğraf aktarımı başta olmak üzere bilgi sistemleri kullanılarak yapılan pek çok işlem günlük yaşamımızda önemli bir rol oynar hale gelmiştir. Bilgi sistemlerinin bu denli önemli hale gelmesiyle birlikte kişisel verilerin korunması da önemli bir sorun haline gelmiştir. Zira veri sahiplerinin kişisel verilerinin işlenmesini kontrol altında tutması imkansız hale gelmiş ve bu durum bilgi güvenliği üzerinde açık alanlar kalmasına yol açmıştır. Bu husus, kişisel verilerin hukuka uygun işlenmesini sağlamak ve kötüye kullanılmasını önlemeye yönelik normatif düzeyde düzenlemeler yapılmasını gerektirmiştir. Kişisel verilerin korunmasının, insan onuru ve mahremiyet gereksinimi altında değerlendirmeye alınması ile birlikte temel haklar ve özgürlükler bağlamında verilerin güvenliği ve korunması da bir temel gereksinim haline gelmiştir. Çalışmamızda da kişisel veri kavramının geçmişten günümüze şekillenmesi, tarihsel süreç içerisinde Avrupa Birliği'nde kişisel verilerin korunması bağlamında yapılan düzenlemeler ve güncel kişisel verileri koruma mevzuatı olan Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü detaylarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of developments in the age of technology, where globalization is increasing day by day, social development has also increased rapidly and new opportunities have emerged accordingly. Along with advances in information systems with technology, many convenience have taken their place in our lives. Many transations made using the information systems, especially online banking, shopping, snapshots, and photo transfer, have become an important role in our daily life. With the Information systems becoming such an important, protection of personal data has also beome an important issue. Because it has become impossible for data owners to control processing of their personal data and this situation has left open areas on information security. This issue necessiated legislate normative regulations to ensure the legal processing of personal data and prevent its misuse. With the protection of personal data being eveluated under need of human dignity and privacy, the security and protection of data in context of fundamental rights and freedoms has also become basic needs. In our study, the shaping of the concept of personal data from the past to present, the regulations made in the context of the protection of personal data in the Europian Unionin the historical process and the Europian Union General Data Protection Regulation, which is the current personal data protection legislation, are discussed in detail.