Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüs alanındakilepidoptera türlerinin belirlenmesi
The determination of lepidoptera species in Selçuk University Alaeddin Keykubat campus area
  1. Tez No: 902456
  2. Yazar: DUHA HATEM HUSSEIN ALBARAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM ÖGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüs alanındaki Lepidoptera türlerinin belirlenmesi amacıyla 2023 yılı nisan-eylül ayları arasında yürütülmüştür. Kelebek örneklerin toplanması amacıyla dört farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlardan ilki, gündüz kelebeklerinin erginlerinin doğada aktif olarak uçtukları nisan-eylül ayları arasında uçarken veya bitki üzerinden yakalanmasını sağlayan atrap ile yakalama yöntemidir. Gece kelebeklerinin yakalanmasında ise 125 W'lık civa buharlı ampül ile çalışan Robinson tipi ışık tuzakları ikinci yöntem olarak kullanılmıştır. Üçüncü yöntemde, sebze tarlaları, asma ve elma bahçeleri gibi üretim alanlarında bu alanlara özgü lepidopter türlerinin varlığını belirlemek amacıyla türe özgü delta tipi eşeysel çekici feromon tuzakları ile kelebek yakalaması yapılmıştır. Sonuncu yöntem ise kelebeklerin ergin öncesi dönemlerine ait yumurta, larva ve pupalarının arazide gözlem esnasında toplanmasına dayanan kelebek yürümesi yöntemidir. Toplanan örnekler laboratuvarda tanı için hazırlanmış ve tür teşhisleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüs alanında Lepidoptera takımında bulunan 11 familyaya ait 37 tür tespit edilmiştir. Gündüz kelebeklerinde 5 familyaya bağlı, 16 cins ve 18 türün tanısı yapılmıştır. Bu familyalar arasında 7 tür ile Nymphalidae familyası en çok türü tespit edilen familya olmuştur. Gece kelebeklerinden 6 familyaya bağlı, 17 cins ve 19 türün tanısı yapılmıştır. Familyalar arasında 8 tür ile Noctuidae familyası en çok türü tespit edilen familya olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in April-September 2023 to determine the Lepidoptera species in the Selçuk University Alaeddin Keykubat campus area. Four different methods were used to collect butterfly samples. The first of these methods is the sweep net method, which allows catching Rhopalocera adults in April-September when they fly actively in nature, or from plants. Robinson type light traps powered by a 125 W mercury vapor bulb were used as the second method for catching Heterocera species. In the third method, the species were captured in production areas such as vegetable fields, vine and apple orchards with species-specific delta-type sexual attractant pheromone traps in order to determine the presence of lepidopteran species specific to these areas. The last method is the butterfly walk method, which is based on the collection of eggs, larvae and pupae of pre-adult butterflies during field observation. The collected samples were prepared for diagnosis in the laboratory and species identifications were made. As a result of the study, 37 species belonging to 11 families in the order Lepidoptera were identified in the Selçuk University Alaeddin Keykubat campus area. In Rhopalocera, butterflies, 16 genera and 18 species belonging to 5 families have been identified. Among these families, the family Nymphalidae with 7 species was the family having the most species detected. In Heterocera, moths, 17 genera and 19 species belonging to 6 families have been identified. Among these families, the family Noctuidae with 8 species was the family having the most species detected.