Kadın doğum kliniklerinde çalışan sağlık profesyonellerinin tıbbi hata yapma tutum ve eğilimlerinin incelenmesi
Examination of the attitudes and tendency of health professionals working in gynecology clinics to make medical errors
- Tez No: 902485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmada Kadın doğum kliniklerinde çalışan sağlık profesyonellerinin tıbbi hata yapma tutum ve eğilimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma İstanbul'da 4 kamu, 3 özel hastane olmak üzere toplam yedi hastanede kadın doğum kliniğinde çalışan sağlık profesyonelleri üzerinde Şubat-2023 ve Temmuz-2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Kadın Doğum Kliniği bulunan hastanelerde çalışan sağlık profesyonelleri ile Şubat 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. 297 sağlık profesyoneli örneklem kapsamında dahil edilmiştir. Tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği ve Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 24.0 Windows programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study was conducted to examine the aatitudes and tendencies of health professionals working in obstetric clinics to make medical erros. Method: The study was conducted between February-2023 and July-2024 on health professionals working in obstetrics and gynecology clinics in a total of seven hospitals, 4 public and 3 private hospitals in Istanbul. 297 health professionals were included in the sample. It is a descriptive study. Descriptive Information Form, Nursing Medical Error Tendency Scale and Attitudes Towards Medical Errors Scale were used. The data were analyzed with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 24.0 Windows program.