Ergenlerde çocukluk yaşantıları, psikolojik sağlamlık ve gelecek vizyonları arasındaki ilişki
The relationship between childhood experiences, psychological resilience and future visions in adolescents
  1. Tez No: 902486
  2. Yazar: MERVE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET YAVUZ BİRBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı ergen bireylerin çocukluk yaşantıları, gelecek vizyonları ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Başakşehir ilçesinde lise kademesindeki farklı türdeki devlet okullarında öğrenim görmekte olan 679 ergen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Çocukluk Yaşantıları Ölçeği, Gelecek Vizyonları Ölçeği ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 10.03.2024 ve 30.03.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Katılımcılardan edinilen veriler Bağımsız Gruplar T Testi, Varyans Analizi, Pearson Momentler Çarpımı ve Bootstrapping Analizi kullanılarak SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında çocukluk yaşantılarının sınıf düzeyine ve anne eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı ancak cinsiyete, anne baba birlikteliğine, okul türüne, baba eğitim düzeyine, kardeş sayına, kardeş sırasına, algılanan ekonomik duruma ve algılanan aile ortamına göre farklılaştığı görülmektedir. Bulgularda gelecek vizyonlarının anne baba birlikteliğine, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine, kardeş sayısına ve kardeş sırasına göre farklılaşmadığı ve cinsiyete, sınıf düzeyine, okul türüne, algılanan ekonomik duruma ve algılanan aile ortamına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik sağlamlığın ise cinsiyete, anne baba birlikteliğine, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine, kardeş sırasına ve kardeş sayısına göre farklılaşmazken sınıf düzeyine, okul türüne, algılanan ekonomik duruma ve algılanan aile ortamına göre farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between childhood experiences, future visions and psychological resilience of adolescent individuals. In this direction, the relational screening model was used in the study. The study group consists of 679 adolescents studying in different types of high school level state schools in the Başakşehir district of Istanbul. Personal information form, Childhood Experiences Scale, Future Visions Scale and Child and Adolescent Psychological Resilience Scale were used as data collection tools. Data were collected between 10.03.2024 and 30.03.2024. The data obtained from the participants were analyzed using Independent Groups T Test, Variance Analysis, Pearson Product Moment and Bootstrapping Analysis using SPSS and AMOS programs. The research findings show that childhood experiences do not differ according to grade level and mother's education level, but they differ according to gender, mother-father togetherness, school type, father's education level, number of siblings, sibling order, perceived economic status and perceived family environment. The findings show that future visions do not differ according to mother-father togetherness, mother's education level, father's education level, number of siblings and sibling order, but they differ according to gender, grade level, school type, perceived economic status and perceived family environment. Psychological resilience does not differ according to gender, mother-father togetherness, mother's education level, father's education level, sibling order and number of siblings, but it differs according to grade level, school type, perceived economic status and perceived family environment.