F_t(k,n) tipindeki fibonacci sayıları üzerine
On fibonacci numbers of the type F_t(k,n)
- Tez No: 902491
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, distance Fibonacci sayı dizileri üzerine araştırma yapılmıştır. İlgili bağlamda, literatür analiz edilmiştir ve araştırma kavramsal çerçeveye oturtulmuştur. Literatürde distance Fibonacci sayı dizileri ile ilgili birçok açıdan boşluk olduğu ve bu konudaki araştırmaların az olduğu gözlemlenmiştir. Literatürdeki distance Fibonacci sayı dizileri ile ilgili boşluğu kapatmaya odaklanılmıştır. F_3 (k,n) ve F_4 (k,n) distance Fibonacci sayı dizileri tanımlanıp özellikleri analiz edilmiştir ve bu dizilerin k'nın özel değerleri için Padovan ve Narayana dizileriyle ilişkisi bulunmuştur. Bu dizilerin çeşitli özellikleri verilmiştir ve diziler için üreteç matrisleri bulunmuştur. Daha sonra bu dizilerin tanımları negatif tamsayılar için genişletilmiş, Pascal üçgeni ile ilişkileri bulunmuştur. Bunu takiben, genelleştirilmiş F_t (k,n)-distance Fibonacci sayı dizisi tanımlanmıştır. Bu dizi için de aynı adımlar izlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the research is conducted on distance Fibonacci sequences. In the relevant context, the literature is analyzed and the research is placed into a conceptual framework. It is observed that there is a gap in many aspects of distance Fibonacci sequences and research on this topic is scarce. The focused on closing several gaps of distance Fibonacci sequences in the literature. F_3 (k,n) and F_4 (k,n) distance Fibonacci sequences are defined and their properties are analyzed. Their relationship with the Padovan and Narayana sequences are found for special values of k in these sequences. Various properties of these sequences are given and generator matrices are found for the sequences. Later, the definitions of these sequences are extended to negative numbers and their relationship with Pascal's triangle are found. Following this generalized F_t (k,n) distance Fibonacci sequence are defined and the same steps are followed for these sequences as well.