Effects of different waste materials on corn growth, mineral nutrition and heavy metal concentrations on canola-remediated and non-remediated soil
Farklı atık materyallerin kanolayla iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş topraklarda yetiştirilen mısırın gelişimi, mineral beslenmesi ve ağır metal konsantrasyonları üzerine etkileri
- Tez No: 902492
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada iki temel hedefe ulaşmak amaçlanmıştır. Bunlardan ilkinde, farklı atık materyaller uygulayarak toprağın ağır metal içeriğinin arttırılması ve bu ağır metallerin kanolayla (Brassica napus L.) sömürtülerek toprağın iyileştirilmesi hedeflenmiştir. İkinci olarak, kullanılan atık materyallerin kanolayla ıslah edilmiş ve ıslah edilmemiş topraklarda yetiştirilen mısırın (Zea mays L.) gelişimi, mineral beslenmesi ve ağır metal konsantrasyonuna etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Sera denemesi olarak yürütülen bu çalışmada, kompostlanmış biyogaz fermente materyali, peletlenmiş biyogaz fermente materyali, alkaloid işletmesi katı atığı, kentsel arıtma çamuru ve endüstriyel arıtma çamuru olmak üzere beş farklı atık materyalden dört kg toprak alan saksılara 0, 2 ve 4 ton/da dozlarında uygulanmıştır. Bu atık materyallerin uygulanması, kanola bitkisinin gelişimini olumlu yönde etkilemiş, kuru ağırlıklarını ve mineral element içeriklerini artan dozlarla birlikte artırmıştır. Kanolanın önemli miktarda ağır metal birikimi sağladığı görülürken, toprakta kalan ekstrakte edilebilir ve toplam ağır metal miktarlarının tarımsal amaçlar için izin verilen sınırlar içinde kaldığı belirlenmiştir. Mısır denemesi açısından, atık materyal katkıları benzer şekilde mısır bitkisinin gelişimini, kuru ağırlığını ve besin elementi içeriğini artırmış, bu süreçte NPK gübrelemesine de ek destek sağlamıştır. Fitoremediasyon aşamasının mısırın büyümesi üzerinde belirgin bir etkisi olmamakla birlikte, bitkilerin mineral beslenmesini iyileştirmiştir. Sonuç olarak, kanolanın ağır metallerle kirlenmiş topraklarda fitoremediasyon amacıyla başarılı bir şekilde kullanılabileceği görülmüştür. Aynı zamanda, araştırmada kullanılan atık materyallerin ağır metal zararına neden olmadan bitkilerin gelişimi ve mineral beslenmesini artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca, denemede kullanılan atık materyallerin kimyasal gübrelere destek olacak şekilde mısır gelişimi ve mineral beslenmesini olumlu etkilediği görülmüştür. Son olarak kullanılan materyallerin bu koşullar altında en az bir uygulama sonrası incelenen ağır metaller açısından ekolojik risk veya toksikolojik tehdit oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to achieve two main objectives. Firstly, it was aimed to increase the heavy metal concentration of the soil by applying different waste materials and to remediate the soil by exploiting these heavy metals with canola (Brassica napus L.). Secondly, it was aimed to investigate the effects of the used waste materials on the growth, mineral nutrition and heavy metal concentration of corn (Zea mays L.) grown on canola-remediated and non-remediated soils. In this study conducted as greenhouse experiment, five waste materials including composted biogas fermented material, pelleted biogas fermented material, alkaloid processing solid waste, urban sewage sludge, and industrial sewage sludge, were applied to the pots containing 4 kg soils at the rates of 0, 2, and 4 tons/da. The application of these waste materials positively impacted the growth of canola plants, increasing both their dry weights and mineral concentration with the escalating doses. Canola effectively accumulated significant amount of heavy metals, and the extractable and total amounts of heavy metals remaining in the soil were within the permissible limits for agricultural purposes. Regarding the corn experiment, the waste material amendments similarly enhanced the growth, dry weight, and nutrient concentration of corn plants, with additional support from NPK fertilization. Although the phytoremediation stage had no significant effect on corn growth, it improved the mineral nutrition of the plants. As a result, it was seen that canola can be successfully used for phytoremediation purposes in soils contaminated with heavy metals. At the same time, it was determined that the waste materials used in the study increased the growth and mineral nutrition of the plants without causing heavy metal damage. In addition, it was seen that the waste materials used in the trial positively affected the growth and mineral nutrition of corn in a way that would support chemical fertilizers. Finally, it was determined that the materials used did not pose an ecological risk or toxicological threat in terms of the heavy metals examined after at least one application under these conditions.