Ömer Faruk Dönmez'in eserlerinde geleneksel ve dini unsurlar
Tradition in the works of Ömer Faruk Dönmez
  1. Tez No: 902493
  2. Yazar: SEZER DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL ERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ömer Faruk Dönmez, Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olarak kendine özgü bir edebî kişiliğe sahiptir. Eserlerinde İslâmî bir çizgide geleneği ele alan Ömer Faruk Dönmez, geleneksel ve dinî unsurları günümüz okuruna ulaştıran ve toplumsal bilinci güçlendiren bir yazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Mizahi ve ironik anlatımıyla dikkat çeken Dönmez, eserlerinde geleneksel ve dinî temaları ustalıkla işleyerek Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunmuştur. Dönmez'in son dönemde edebiyat dünyasında yer edinmesi ve kendisine olan ilginin artması, bu çalışmanın yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışması, Ömer Faruk Dönmez'in eserlerinde yer alan geleneksel ve dinî unsurların derinlemesine bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Dönmez, eserlerinde sıkça İslâmî değerleri ve toplumsal gelenekleri ele alarak, bu unsurları modern dünyada yaşanan değişimlerle karşılaştırır. Yazar, modernleşme ve şehirleşmenin toplumsal yapıya olan etkilerini irdeleyerek, geleneksel değerlerin korunması gerektiğini savunur. Aile, komşuluk ilişkileri ve misafirperverlik gibi geleneksel unsurlar, yazarın eserlerinde toplumsal dayanışmayı ve bireyler arasındaki bağı pekiştiren temel değerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın bulguları, Ömer Faruk Dönmez'in eserlerinde geleneksel ve dinî unsurların önemli bir yer tuttuğunu, yazarın bu unsurları modern çağın zorluklarına karşı manevi bir rehber olarak sunduğunu göstermektedir. Dönmez'in eserlerinde geleneksel ve dinî değerlerin korunması ve bu değerlerin toplumun bütünlüğü için taşıdığı önem vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ömer Faruk Dönmez, as one of the prominent authors of Turkish literature, possesses a unique literary identity. His works, which follow an Islamic perspective, address tradition and bring traditional and religious elements to today's readers, thus strengthening social consciousness. Dönmez, known for his humorous and ironic style, skillfully incorporates traditional and religious themes into his works, making significant contributions to Turkish literature. His recent recognition in the literary world and the growing interest in his works underscore the necessity of this study. This thesis aims to provide an in-depth analysis of the traditional and religious elements present in Ömer Faruk Dönmez's works. Dönmez frequently addresses Islamic values and societal traditions in his writings, comparing these elements with the changes taking place in the modern world. The author examines the effects of modernization and urbanization on social structures, advocating for the preservation of traditional values. Elements such as family, neighborly relations, and hospitality emerge in his works as core values that strengthen social solidarity and the bonds between individuals. The findings of this study show that traditional and religious elements play a crucial role in Ömer Faruk Dönmez's works, where he presents these elements as a spiritual guide to counter the challenges of the modern age. His works emphasize the importance of preserving traditional and religious values and their significance for the integrity of society.