Boşanma sürecinde olan bireylerin sürece ilişkin deneyimlerinin sosyal hizmet uygulamaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the experiences of individuals in the divorce process in terms of social work practices
  1. Tez No: 902529
  2. Yazar: EBRU BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; boşanma sürecinde olan bireylerin ve ailelerinin yaşadığı problemleri belirlemek, toplumsal cinsiyete göre değişen deneyimlerini keşfetmek ve sosyal destek mekanizmalarını belirlemek, güçlendirme yaklaşımı ile boşanma süreci arasındaki bağlantıyı açıklamaktır. Araştırmada nitel araştırma deseni ve fenomenolojik yaklaşım kullanışmış, amaçlı örneklem tekniği ile örneklem belirlenmiş ve verilerin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı ve danışmanı tarafından yapılandırılan Sosyo-Demografik Soru Formu ile Boşanma Sürecine İlişkin Görüşme Formu kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Gebze Adliyesi'nde boşanma davaları devam etmekte olan bireylerden gönüllü olan dokuz kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya gönüllü olan katılımcılarla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerin ses kaydına alınmasıyla veriler toplanmıştır. Veriler, iki ana tema ve bu ana temalara bağlı on iki alt tema ile incelenmiştir. Sonuç olarak, boşanma sürecinin toplumsal cinsiyet algısından etkilendiği, boşanma sürecinin bireyler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin bulunduğu, boşanma sürecinde sosyal hizmet uygulamalarında güçlendirme yaklaşımının kullanılmakta olduğu ve bireylerin güçlendirilebilmesi için sosyal hizmet uygulamalarına gereksinim olduğu ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda; boşanma sürecinde uygulanan sosyal hizmet müdahalelerinin artırılması ve mevcut uygulamaların eksiklerinin giderilerek daha iyi hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems experienced by individuals and their families who are in the process of divorce, to explore their experiences varying according to gender, to identify social support mechanisms, and to explain the connection between the empowerment approach and the divorce process. The phenomenological approach, which is a qualitative research approach, was used in the study, the sample was determined with the purposeful sampling technique and the thematic analysis method was used to analyze the data. The Socio-Demographic Question Form and the Question Form Regarding the Divorce Process, structured by the researcher and her counselor were used. As a part of study, interviews were held with nine volunteers from individuals whose divorce cases were ongoing at the Gebze Courthouse. Data were collected by audio recording the in-depth interviews with the participants who volunteered for the study. The data were analyzed with two main themes and eleven codes related to these main themes. As a result, it was concluded that the divorce process is affected by gender perception, the divorce process has both positive and negative effects on individuals, empowerment approach is used in social work practices during the divorce process and social work practices are needed to empower individuals. In this context, it is recommended that social service interventions implemented during the divorce process be increased and current practices be improved by eliminating their deficiencies.