İlkokulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğretme motivasyonlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Exploring the factors affecting teaching motivations of English language teachers working at primary schools
- Tez No: 902537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CAN ARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğretme motivasyonlarını etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde yer alan ilkokullarda görev yapmakta olan 364 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan öğretme motivasyonu ölçeği ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS programı ile Betimsel İstatistikler, Kruskal Wallis H- Testi, Mann Whitney U-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerine göre araştırmaya katılan öğretmenlerin öğretme motivasyonlarının içsel ve özgeci faktörlerden daha fazla etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada öğretmenlerin içsel motivasyon puanlarının bekar öğretmenler lehine ve öğretmenlerin öğretme motivasyonları genel ve dışsal motivasyon puanlarının da 10-15 yıl kıdeme sahip öğretmenler lehine anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise öğretmenlerinin öğretme motivasyonlarını etkileyen faktörlere ilişkin detaylı bilgiler ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarının İngilizce öğretmenlerinin öğretme motivasyonları ve ülkemizde yabancı dil öğretiminin niteliğinin arttırılmasına yönelik yapılacak düzenlemelere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the factors affecting the teaching motivation of English teachers working in primary schools. The sample of the research consists of 364 English teachers working in primary schools located in the central districts of Ankara. Descriptive method was used in the research. Quantitative data of the research were collected with the teaching motivation scale developed by the researcher, and qualitative data were collected with a semi-structured interview form. Quantitative data of the research were analyzed using Descriptive Statistics, Kruskal Wallis H-Test, Mann Whitney U-Test with SPSS program. Content analysis was used in the analysis of qualitative data obtained in the research. According to the quantitative data of the research, it was concluded that the teaching motivation of the teachers participating in the research was affected more by intrinsic and altruistic factors. In addition, it was concluded that the intrinsic motivation scores of the teachers in the research showed a significant difference in favor of single teachers and the general and extrinsic motivation scores of the teachers' teaching motivation showed a significant difference in favor of teachers with 10-15 years of seniority. The qualitative data of the research revealed detailed information about the factors affecting the teaching motivation of the teachers. It is thought that the results of the research will contribute to the regulations to be made to increase the teaching motivation of English teachers and the quality of foreign language teaching in our country.