Dijital hikâye anlatımının ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumlarına ve Türkçe dersine ilişkin akademik benlik düzeylerine etkisi
The effect of digital storytelling on secondary school students' attitudes towards Turkish course and their academic self-level towards Turkish course
- Tez No: 902536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, 2024 Bu araştırmanın amacı, dijital hikâye anlatımının ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumlarına ve Türkçe dersine ilişkin akademik benlik düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında hazır olan iki grup arasında sınıflar belli olduğu için deney ve kontrol gruplarına rastgele atamalar yapılamamıştır ve nicel veriler bu usulle toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 5. sınıfında öğrenim gören 78 öğrenciden oluşmaktadır. Bu 78 öğrenciden 5-C sınıfında öğrenim gören 39 öğrenci deney grubu, 5-E sınıfında öğrenim gören 39 öğrenci ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılının güz döneminde, 5. Sınıf Türkçe dersinde gerçekleştirilmiştir. 6 hafta süren deneysel uygulamalar sürecinde deney grubu ile yapılan derslerde, araştırmacı tarafından hazırlanan dijital hikâyeler ve bunlara yönelik oluşturulan etkinlikler kullanılmıştır. Dijital hikâyeler, Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda öğrenme öğretme sürecinde işlenmesi ve öğretim materyallerinde yer verilmesi öngörülen konu önerileri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Kontrol grubu ile yürütülen derslerde ise herhangi bir ek materyal kullanılmamış ve süreç normal seyrinde yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Türkçe Dersine İlişkin Akademik Benlik Kavramı Ölçeği kullanılmıştır. Deneysel işlemlerin öncesinde ve sonrasında, deney ve kontrol gruplarına uygulanan bu ölçeklerden elde edilen veriler; SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde Bağımsız Örneklem T-Test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde Kruskal Wallis-H Analizi uygulanmıştır. Aynı zamanda veriler normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan istatistiklerden Mann Whitney U-Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deneysel işlem sonrası gruplar arası Türkçe dersine yönelik tutum ve Türkçe dersine ilişkin akademik benlik düzeyi son test puanları açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of digital storytelling on secondary school students' attitudes towards Turkish lesson and their academic self-level regarding Turkish lesson. In the research, a pretest-posttest control group experimental design, one of the quantitative research methods, was used. Since the classes were determined between the two groups that were ready to collect the quantitative data of the research, random assignments to the experimental and control groups could not be made, and the quantitative data were collected by this method. The study group of the research consists of 78 students studying in the 5th grade of a public school in Doğubayazıt district of Ağrı province. Among these 78 students, 39 students studying in class 5-C were assigned as the experimental group, and 39 students studying in class 5-E were assigned as the control group. The research was conducted in the 5th grade Turkish course in the fall semester of the 2023-2024 academic year. During the 6-week experimental application process, digital stories prepared by the researcher and activities created for them were used in the lessons held with the experimental group. Digital stories have been prepared by taking into account the subject suggestions in the Turkish Language Curriculum, which are planned to be covered in the learning and teaching process and included in the teaching materials. In the lessons conducted with the control group, no additional materials were used and the process was carried out as normal. As data collection tools in the study, the Attitude Scale Towards Turkish Lesson and the Academic Self-Concept Scale for Turkish Lesson was used. Data obtained from these scales applied to the experimental and control groups before and after the experimental procedures; ıt was analyzed using the SPSS-27 program. In order to see the differences in the group averages of the variables, Independent Sample T-Test was applied to variables with 2 groups, and Kruskal Wallis-H Analysis was applied to variables with 3 or more groups. At the same time, since the data did not show a normal distribution, Mann Whitney U-Test, one of the non-parametric statistics, was used. As a result of the research, it was revealed that after the experimental procedure, there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of attitudes towards the Turkish course and academic self-level post-test scores between the groups.