Mathematical modeling of a thermally coupled fuel cell and metal hydride hydrogen storage tank system
Isıl olarak birleştirilmiş yakıt pili ve metal hidrit hidrojen depolama tankı sisteminin matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 902547
  2. Yazar: SERA AYTEN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZGÜR ÇOLPAN, DOÇ. DR. MEHMET AKİF EZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, metal hidrür tankının pasif ve aktif termal yönetim metotlarını incelemek için iki yaklaşım kullanmaktadır. Metal hidrür tankının detaylı bir eksenel simetrik matematiksel modeli MATLAB kullanılarak geliştirilmiştir. Metal hidrür modelinin absorbsiyon ve desorpsiyon süreçleri doğrulandıktan sonra, faz değişim malzemesinin (FDM) erime fiziği modele dahil edilmiştir. Tezin ilk bölümünde, absorpsiyon süreci sırasında pasif termal yönetimi incelemek için FDM, metal hidrür tankının dış yüzeyine sarılmıştır. Absorpsiyon süreci sırasında hidrür ağırlık oranı, tank sıcaklığı, FDM sıvı oranı ve FDM erime hızındaki değişiklikleri incelemek için parametrik simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Tezin ikinci bölümü, bir aracın menzilini uzatmak için yakıt hücresinin bir metal hidrür tankı ile termal olarak birleştirilmesini incelemektedir. Amacı, yakıt hücresinden tanka atık ısının transfer edilmesiyle aktif termal yönetimin etkisini analiz süresi ve tank performansı üzerinde değerlendirmektir. Entegre sistem modeli MATLAB-Simulink ortamında geliştirilmiş olup, yakıt hücresinin güç talep karakteristikleri modele dahil edilmiştir. Bu çalışmada dört senaryo ele alınmıştır: termal olarak bağlı ve bağımsız MH tankı/yakıt hücresi entegre sistemleri ile sıcaklık ve hidrojen akış kontrolcüsüne sahip sistemler. Tank geometrilerinin, çevre sıcaklıklarının ve taşınım ısı transfer katsayılarının tank sıcaklıkları ve aracın menzilleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek için parametrik analizler yapılmıştır. Senaryo-1 ile karşılaştırıldığında sırasıyla Senaryo-2, 3 ve 4'ün analiz sürelerinde %16, %126 ve %190'lık bir artış olduğu ve hidrojen akış kontrolcüsünün, sistemin menzili üzerinde yakıt hücresinin atık ısısından daha önemli bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines a metal hydride tank's (MH) behavior through passive and active thermal management methods. A detailed one-dimensional axis-symmetric mathematical model of the metal hydride tank was developed using MATLAB. After validating the absorption and desorption processes of the metal hydride model, the melting physics of the phase change material (PCM) was included in the model. In the first part of the thesis, PCM was wrapped on the external surface of the metal hydride tank to investigate passive thermal management during the absorption process. Parametric simulations were carried out to examine the variations in hydride weight fraction, tank temperature, PCM liquid fraction, and PCM melting rate under various design and operational conditions during the absorption process. The second part of the thesis investigates the thermal coupling of a fuel cell with a metal hydride tank to extend a vehicle's driving range. The objective is to evaluate the impact of active thermal management by transferring waste heat from the fuel cell to the tanks on analysis duration and tank performance. The integrated system model was developed in the MATLAB-Simulink environment and the power demand characteristics of the fuel cell were defined in the model. This study considers four scenarios: thermally coupled and decoupled fuel cell-MH tank integrated systems and systems with temperature and hydrogen flow controllers. Parametric analyses were conducted to evaluate the effects of tank geometries, ambient temperatures, and convective heat transfer coefficients on the tank temperatures and ranges of the vehicle. Compared to Scenario-1, it was observed that the analysis times for Scenarios 2, 3, and 4 increased by 16%, 126%, and 190%, respectively, and that the hydrogen flow controller had a more significant impact on the system's range than the exhaust air from the fuel cell.