Ortaokul öğrencilerinin doğal afetlere ilişkin bilişsel yapılarının kelime ilişkilendirme testi (KİT) ile incelenmesi
The investigation of middle school students' cognitive structuresregarding natural disasters through a word association test(WAT)
- Tez No: 902583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN UZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma ile ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin doğal afetlere ilişkin bilişsel yapılarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Araştırma; İstanbul İlinde bulunan iki farklı ortaokulda 200 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın nicel boyutunda tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada kullanılacak doğal afetlerin belirlenmesi için öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Belirlenen kelimeler doğrultusunda Kelime İlişkilendirme Testi oluşturulmuş, ardından öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilerin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. 8 öğrenci ile görüşme yapılarak kayıt altına alınmıştır. Bu verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak kelime ilişkilendirme testine verilen yanıtlarda en fazla deprem anahtar kelimesine yanıt verildiği görülmüştür. Heyelan anahtar kavramı ise en az kelime ile ilişkilendirilmiştir. Öğrenciler tarafından heyelanın ne olduğu, nasıl meydana geldiği bilinmemektedir. Görüşme sorularına verilen yanıtlarda öğrencilerin doğal afet farkındalığının yeterli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the cognitive structures of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students regarding natural disasters. The study was conducted with the participation of 200 students from two different middle schools located in Istanbul. The quantitative aspect of the research used a survey model. Students' opinions were gathered to determine the natural disasters that would be included in the study. A Word Association Test was created based on the identified words and then applied to the students. In the qualitative aspect of the research, a semi-structured interview form was used to gather students' opinions. Interviews were conducted with 8 students and recorded. Content analysis was performed on these data. As a result of the research, it was observed that the most responses in the word association test were given for the keyword“earthquake.”The concept of“landslide”was associated with the fewest words. Students do not know what a landslide is or how it occurs. The answers to the interview questions revealed that students' awareness of natural disasters is insufficient.