İnmeli hastalarda yeti yitiminin yorgunluk ve yaşam doyumu ile ilişkisi
The relationship between disability and fatigue and life satisfaction among stroke patients
- Tez No: 902582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİZER ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma inmeli hastalarda yeti yitiminin, yorgunluk ve yaşam doyumu ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı, ilişki arayıcı türdedir. Araştırma verileri Tokat Devlet Hastanesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 01.10.2023-31.01.2024 tarihleri arasında inme tanılı hastalardan toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Kısa Yeti Yitimi Anketi'nden 5 ve üzeri puan alan inme tanılı 160 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Yeti Yitimi Anketi”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Chalder Yorgunluk Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS-27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde t-test, One-Way ANOVA analizi, Mann Whitney U analizi, Kruskal Wallis-H analizi, Korelasyon analizi, Kolmograf Smirnov analizi, Tukey HDS testi, Çarpıklık ve Basıklık analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between disability, fatigue, and life satisfaction in stroke patients. This research is of descriptive, correlational type. The research data were collected from patients diagnosed with stroke between 01.10.2023 and 31.01.2024 at Tokat State Hospital and Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Training Hospital. The study sample consisted of 160 patients diagnosed with stroke who scored 5 and above on the Brief Disability Questionnaire.“Personal Information Form”,“Brief Disability Questionnaire”,“Life Satisfaction Scale”and“Chalder Fatigue Scale”were used as data collection tools in the study. The data were analyzed using SPSS-27.0 program. In the evaluation of the data, t-test, One-Way ANOVA analysis, Mann Whitney U analysis, Kruskal Wallis-H analysis, Correlation analysis, Colmograph Smirnov analysis, Tukey HDS test, Skewness and Kurtosis analysis and regression analysis were applied.