Yetişkinlerde kişilik özellikleri ve algılanan sosyal desteğin travma sonrası büyüme ile arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediator role of cognitive emotion regulation in the relationship between personality traits and perceived social support with post - traumatic growth
  1. Tez No: 902587
  2. Yazar: FULYA TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; kişilik özellikleri ve algılanan sosyal desteğin, travma sonrası büyüme ile arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenlemenin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmaya 18 – 65 yaş aralığında, en az bir travmatik deneyimi bulunan, 321 kadın (%75.9) ve 99 erkek (%23.4) olmak üzere 423 kişi katılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Birikimli Travma Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Aracılık analiz Hayes'in PROCESS Makro Analizi ile yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre; işlevsel bilişsel duygu düzenleme; dışadönüklük, sorumluluk, deneyime açıklık, duygusal tutarsızlık, deneyime açıklık ve algılanan sosyal desteğin TSB ile olan ilişkisinde anlamlı düzeyde aracılık rolüne sahiptir. Daha az işlevsel bilişsel duygu düzenleme stratejileri kişilik özellikleri ve algılanan sosyal desteğin, TSB ile ilişkisinde anlamlı düzeyde aracılık etmemiştir. Sonuç olarak kişilik özellikleri ve algılanan sosyal desteğin TSB ile olan ilişkisine işlevsel bilişsel duygu düzenleme aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to test the mediating role of cognitive emotion regulation in the relationship between personality traits and perceived social support with post-traumatic growth. Participants include 423 people aged 18 to 65 who have experienced at least one trauma during their lifetime. Of the participants, 321 are female (75,9%) and 99 are male (23,4). Data were collected using the Demographic Information Form, Cumulative Trauma Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Basic Personality Traits Inventory, and Post-traumatic Growth Scales. Hayes' PROCESS Macro Analysis was used for mediation analysis. Results show that adaptive cognitive emotion regulation significantly mediates the relationship between extroversion, conscientiousness, agreeableness, neuroticism, openness to experience, and perceived social support with post-traumatic growth. However, less adaptive cognitive emotion regulation did not significantly mediate the relationship between personality traits and perceived social support with post-traumatic growth. Consequently, only adaptive emotion regulation mediated the relationship between personality traits, perceived social support, and post-traumatic growth.