İşlevsiz yapıların renovasyon süreçlerinin çok kriterli karar verme yöntemi ile desteklenmesi
Supporting the renovation processes of inactive structures with a multi-criteria decision-making method
- Tez No: 902597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarihsel süreç içerisinde, kültürel miras değeri olan yapılar çeşitli nedenlerle tahribe uğrayarak işlevlerini yerine getiremez hale gelmektedir. Bu yapıların toplumun kullanımına yeniden sunulması, mimarlık ve koruma ilişkisinin temelini oluşturmaktadır. Korumanın hedefi, sadece yapıyı orijinal kütlesiyle fanusa alıp sergilemek değildir. Yapının verilen yeni işlev ve yeni işlevle ilişkilendirilmiş öz görüntüsü ile toplumdaki bir ihtiyacı karşılaması ve yaşam döngüsü içinde yer bulmasının sağlanmasıdır. Bu noktada en önemli olan mesele, doğru işlev seçiminin yapılmasıdır. Bu tezde ele alınan konu, mimarlık ve koruma ilişkisini irdeleyebilmek adına; harap ve işlevsiz durumda olan, İstanbul İli, Silivri İlçesi, Fenerköy Mahallesi, eski (25 pafta, 4229 parsel), 3430 ada, 1 parsel sayılı arazide yer alan,“I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı”olarak tescil edilmiş kültür varlığı yapısına, yapının mimari, kültürel, sosyal, çevresel analizlerinin yapılarak ve AHP yönteminden destek alınarak, renovasyon (yeniden işlevlendirme) sürecindeki yeni işlev seçimi sürecinin sistematik şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In the course of history, structures of cultural heritage value often suffer destruction for various reasons, rendering them unable to fulfill their functions. The reintroduction of these structures to the use of society forms the basis of the relationship between architecture and conservation. The aim of conservation is not merely to encase and exhibit the structure in its original form. It is to ensure that the structure meets a societal need and finds a place within the life cycle by being associated with a new function and a newly related self-image. At this point, the most crucial issue is making the correct choice of function. The subject addressed in this thesis is to examine the relationship between architecture and conservation by conducting architectural, cultural, social, and environmental analyses of a cultural heritage structure registered as a“Group I Protected Cultural Property”located in Istanbul Province, Silivri District, Fenerköy Neighborhood, old (map sheet 25, plot 4229), 3430 island, plot 1. By utilizing the Analytic Hierarchy Process (AHP) method, the aim is to systematically manage the process of selecting a new function during the renovation (redevelopment) process.