Pricing and ordering decisions of two substitutable products under supply disruption risk
İkame edilebilir iki ürünün arz kesintisi riski altında fiyatlama ve sipariş kararları
  1. Tez No: 902599
  2. Yazar: MEHMET SENCER ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN KARAER, DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada bir üretici ve bir perakendeciden oluşan bir tedarik zincirindeki fiyatlama ve sipariş kararları incelenmektedir. Üretici perakendeciye iki ikame edilebilir ürün satmaktadır. Ürünlerden birinin akışı zamanla kurulan yakın ilişkilerden dolayı istikrarlıdır. Bu ürün, daha yüksek kaliteye sahip diğer ürün tarafından ikame edilebilir. Fakat yüksek kaliteli ürün yeni piyasaya sürülmüştür ve arz kesintisine maruz kalabilir. Kesinti durumunda hiçbir şekilde arz edilememektedir. Amacımız, istikrarlı ürünün toptan ve perakende fiyatlarını dışsal kabul ederek, ürünlerin fiyatlama ve sipariş kararlarının kesinti riski altında nasıl alındığını incelemektir. Karar dizisi üç aşamadan oluşmaktadır: İlk olarak üretici yeni ürünün toptan fiyatını belirler. Daha sonra perakendeci her iki ürünün sipariş miktarlarına karar verir. Yeni ürünün kesinti durumu açığa çıktıktan sonra, eğer kesinti yoksa perakendeci bu ürünün perakende fiyatını belirler. Çalışmada ürün ikamesinin arz kesintisi riskinin olumsuz etkilerini hafifletmedeki rolü incelenmiştir. Ayrıca kesinti olasılığı, müşterilerin ürün kalitesi değerlendirmesi ve iki ürünün kalite ve fiyat özelliklerinin en iyi stratejiler üzerine etkileri sayısal bir çalışmayla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the pricing and ordering decisions in a supply chain that consists of a manufacturer and a retailer. The manufacturer sells two substitutable products to a retailer. The flow of one of the products is stable due to the close relationships established over time. This product may be substituted by the other one which has a higher quality. However, the higher quality product is newly launched and its supply is subject to disruption. It is not supplied at all if a disruption occurs. Considering that the wholesale and retail prices of the stable product are exogenous, our objective is investigating how the pricing and ordering decisions of the products are taken under the disruption risk. The decision sequence involve three stages: Firstly, the manufacturer determines the wholesale price of the new product. Then, the retailer determines the order quantities of both products. After the disruption status of the new product is unveiled, the retailer determines the retail price of this product if no disruption occurs. We investigate the role of product substitution to mitigate the negative effects of supply disruption risk in the study. We also explore the effects of some factors like disruption probability, product quality valuation of customers, and the quality and price attributes of the two products on the optimal strategies through a numerical study.