Badmintonda maç simülasyonu öncesinde nar tableti kullanımının maç sonrası laktat eliminasyonuna etkisi
Effect of pomegranate tablet use before match simulation on post match lactate elimination in badminton
  1. Tez No: 902600
  2. Yazar: NİHAT EBREM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞEMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, badminton maç simülasyonu öncesi nar tableti tüketiminin, simülasyon sonrası kan laktat ve nabız değerleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Maç simülasyonları, 2016 ve 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda oynanan tek erkek yarı final ve final müsabakalarının analizleri temel alınarak tasarlanmıştır. Çift kör ve çapraz desenli olarak planlanan çalışmaya, 18-24 yaş aralığında 9 erkek badminton sporcusu katılmıştır. Katılımcılar, maç simülasyonu öncesinde nar tableti suyla tüketmiş, ardından maç simülasyonu öncesi ve sonrasında kan laktat ve nabız ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik dağılımı, katılımcı sayısının 50'den az olması sebebiyle Shapiro-Wilk ve Mann-Whitney U testleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, nar tableti kullanımının dinlenik durumda kan laktat ve nabız değerleri üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığını göstermiştir (p>0,05). Ancak, nar tabletinin kullanımı ile ısınma sonrası, benzetim bitiminde ve 30.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of pomegranate tablet consumption before a badminton match simulation on post-simulation blood lactate and heart rate values. The match simulations were created based on analyses of the men's singles semi-final and final matches from the 2016 and 2020 Summer Olympic Games. The study was designed as double-blind and crossover, with the participation of nine male badminton players aged 18-24. Participants consumed pomegranate tablets with water prior to the match simulation, and blood lactate and heart rate measurements were taken before and after the simulations.Due to the sample size being less than 50, the normality of the data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk and Mann-Whitney U tests. The results showed no significant differences in resting blood lactate and heart rate values following the consumption of pomegranate tablets (p>0.05).