Derin öğrenme yaklaşımı kullanılarak beyin tümörünün segmentasyonu
Brain tumor segmentation using deep learning approach
  1. Tez No: 902614
  2. Yazar: MUHAMMAD TAYYAB AZIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SHAHRAM TAHERI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Söz konusu araştırma, derin öğrenme yaklaşımını kullanarak Beyin tümörü segmentasyonunu inceliyor. Araştırmanın amacı, modellerin katman parametrelerinin ve hiper parametrelerin değişiminin, modellerin doğruluğunu ve performansını nasıl etkileyen parametreler olduğunu keşfetmektir. Bu makale, tıbbi görüntülemenin en üst düzeyde doğrulukla yapılmasına duyulan acil ihtiyaçtan yola çıkarak hazırlanmıştır; bu nedenle, bu araştırmanın ana hedefi, beyin tümörü segmentasyonunun mümkün olan en yüksek doğrulukla yapılmasını sağlayacak U-Net mimari tasarımını bulmaktır. . Çok sayıda beyin tümörü vakasının tarafsız bir şekilde toplanmasından oluşan sistematik prosedür gerçekleştirildi. Modeller önce eğitilip daha sonra değerlendirildi ancak dikkatler çoğunlukla temel performans göstergeleri üzerindeydi. Çalışmanın bulguları, model performansı ve doğruluğundaki küçük farklılıkların büyük olasılıkla çeşitli mimari setlerden kaynaklandığını göstermektedir. Bazı konfigürasyonların segmentasyonda daha kararlı ve doğru olduğunu belirtmekte fayda var, bu da mimari tasarımın tıbbi görüntü işleme görevlerinde temel olduğunu gösteriyor. Bulgular, hastalara yönelik yapılan mimari değişikliklerin beyin tümörlerinin segmentasyonu amacına nasıl hizmet ettiğini ortaya koyuyor. Araştırma bulguları, tıbbi görüntü segmentasyonu uygulayıcılarına ve araştırmacılara bu alanda önemli bir yön ve yeni bir büyüme alanı sağlıyor.
Özet (Çeviri)
The research under consideration studies the Brain tumor segmentation using deep learning approach. The goal of the research is to discover how the models' layer parameters and the hyper-parameters changes are the parameters that affect the models' accuracy and performance. This paper was motivated by the pressing need for medical imaging to be done with utmost accuracy, hence, the main goal of this research is to find the U-Net architecture design that will enable the brain tumor segmentation to be done with the highest possible accuracy. The systematic procedure was carried out, which consisted of the collection of a large number of brain tumor cases in an unbiased way. The models were firstly trained and then evaluated, on the other hand, the attention was mostly on the key performance indicators. The study's findings indicate the minor differences in model performance and accuracy which are most probably due to the various architectural sets. It is worth to mention that some of the configurations were more stable and accurate in segmentation, which shows that the architectural design is the base in the medical image processing tasks. The findings reveal how the architectural modifications that are made for the patients serve the purpose of the segmentation of the brain tumors. The research findings are giving the medical image segmentation practitioners and researchers an important direction and a new area for growth in the field.