Çevik pazarlama için işletme özelliklerinin Delfi yöntemi ile belirlenmesi
Determining business features for agile marketing with the Delphi method
- Tez No: 902635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEFTUNE ÖZBAKIR UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, çevik pazarlamanın başarılı bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli olan işletme özelliklerini belirlemeyi ve işletmelere bu doğrultuda önerilerde bulunmayı hedeflemektedir. İşletme özelliklerinin doğru bir şekilde tanımlanması, çevik pazarlamanın dinamik yapısına uyum sağlayarak işletmelerin hem iç hem de dış çevrelerinde meydana gelen değişimlere hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermelerine olanak tanıyacaktır. Araştırmada iki aşamalı Delfi yöntemi kullanılmıştır. İlk aşamada, literatür taramasından elde edilen kriterler değerlendirilmiş; ikinci aşamada ise bu kriterlere ek olarak, katılımcılar tarafından önerilen yeni maddeler de dikkate alınarak bir uzlaşma sağlanmıştır. Anket grubunu, çeviklik ve çevik pazarlama alanında uzmanlaşmış kişiler oluşturmaktadır. Bu çalışma, çevik pazarlama kavramının teorik temelini ortaya koyarken, aynı zamanda yerel pazar koşullarında nasıl uygulanabileceği ve çevik pazarlamanın dinamik yapısını destekleyen işletme özellikleri konusunda uzman görüşlerini bir araya getirerek, işletmelere yol gösterici bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the organizational characteristics necessary for the successful implementation of agile marketing and to provide recommendations to businesses in this regard. Properly defining these organizational characteristics will enable businesses to align with the dynamic nature of agile marketing, allowing them to respond quickly and effectively to both internal and external changes. The research employed a two-round Delphi method. In the first round, criteria obtained from a literature review were assessed; in the second round, new propositions suggested by participants were added to these criteria, and a consensus was reached. The survey group consisted of experts specializing in agility and agile marketing. While this study outlines the theoretical foundation of agile marketing, it also offers valuable insights for businesses by consolidating expert opinions on how agile marketing can be implemented in local market conditions and which organizational characteristics support the dynamic nature of agile marketing.