Limited ve anonim şirketlerde kamu alacaklarından doğan ikincil sorumluluk
Responsibility of legal representatives and partners for unpaid public receivables in limited liability companies
- Tez No: 902654
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BALI, DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Limited ve Anonim Şirketlerde Kamu Alacaklarından Doğan İkincil Sorumluluğun incelendiği tez çalışmamızda temel olarak asıl borçlu olan şirketlerden tahsil edilemeyen ya da tahsil edilemeyeceği anlaşılan kamu alacaklarının ikincil sorumluluk kapsamında kanuni temsilci veya ortaklardan tahsiline ilişkin vergi idaresi tarafından yürütülen takip süreçleri ele alınmıştır. Öncelikle kamu ihtiyaçlarının karşılanması açısından bu alacakların önemi üzerinde durulmuş ve daha sonra kamu alacağı kavramı detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bunula birlikte kamu alacaklıları ve borçlularının kimler olduğu karşılaştırmalı bir şekilde ortaya konulmuştur. Daha sonra kamu borçluları arasında önemli bir yere sahip olan anonim ve limited şirketlerin, temel yapıları incelenmiş ve bu şirketlerden tahsiline imkân kalmayan kamu alacaklarından, ikincil sorumluluk kapsamında sorumlu olan kanuni temsilci ve ortakların 6183 Sayılı AATUHK ve 213 Sayılı VUK çerçevesinde sorumluluklarının kapsamı detaylı şekilde ele alınmıştır. Gerek ilgili kanun hükümlerinde yer alan belirsizlikler gerekse vergi idarelerinin uygulamalarında ortaya çıkan aksaklıklar belirlenmiş ve kamu alacaklarının tahsiline yönelik süreçte mahkemeler ile vergi idarelerinin yaşadığı uyuşmazlıkların neler olduğu tespit edilerek; uyuşmazlıkların giderilmesine yönelik olarak çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Liability Arising from Public Receivables in Limited and Joint Stock Companies, in our thesis study, mainly covers the liability of public receivables that cannot be collected from the main debtor companies or is understood to be uncollectible, and the follow-up reports shared by the tax administration regarding the collection from a wide range of legal representatives or partners. First of all, the importance of these receivables in terms of meeting public needs was emphasized and then the concept of public receivables was tried to be explained in detail. In addition, who the public creditors and debtors are revealed in a comparative manner. Then, the basic structures of joint stock and limited liability companies, which have an important place among public debtors, were examined and the scope of the responsibilities of the legal representatives and partners who are responsible for the public receivables that cannot be collected from these companies within the scope of secondary liability was discussed in detail within the framework of AATUHK No. 6183 and VUK No. 213. Both the uncertainties in the provisions of the relevant law and the problems that arise in the practices of the tax administrations have been determined and the disputes experienced by the courts and tax administrations in the process of collecting public receivables have been determined; Solution proposals for the elimination of disputes were emphasized.